Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina zažalovala kvůli únosům Rusko v Štrasburku

Ukrajina, ilustrační foto
Ukrajina, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Kyjev - Ukrajina zažalovala Rusko u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku kvůli únosům osiřelých dětí z Donbasu na východě Ukrajiny poté, co zde v dubnu 2014 vypuklo povstání proruských separatistů proti nové prozápadní vládě v Kyjevě.

Konflikt si za tři roky vyžádal více než 10.000 mrtvých. Podle ukrajinské žaloby Rusové odváželi osiřelé děti do Ruska. Moskva oficiálně jakékoliv zapojení do konfliktu na východě Ukrajiny popírá.

"Žaloba obsahuje více než stovku svědeckých výpovědí a velké množství dokumentů," oznámil dnes ukrajinský ministr spravedlnosti Pavlo Petrenko v televizi. Podle ministra jde o druhou žalobu na Rusko ve Štrasburku; předchozí se týkala porušování lidských práv na anektovaném Krymu.

Zmocněnec ruského prezidenta pro práva dětí Pavel Astachov v létě 2014 ukrajinské obviňování z "únosů dětí" důrazně odmítal a zdůrazňoval, že Rusko poskytlo útočiště nezletilým uprchlíkům, aby je zachránilo před boji; v ruských nemocnicích se tou dobou léčily desítky zraněných ukrajinských dětí.

Podle ruské televize NTV podal Kyjev na Rusko ve Štrasburku pět žalob kvůli připojení Krymu a konfliktu v Donbasu.

Témata:  Ukrajina Rusko Evropský soud pro lidská práva

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.