reklama

Puigdemont už ve středu oznámil, že sám na senátní slyšení nepojede, protože Madrid se podle něj už rozhodl aplikovat článek 155 španělské ústavy o možnosti omezení autonomie.

Dnes média informovala, že Puigdemont poslal dopis, v němž pověřuje obhajobou svého postoje zástupce katalánské vlády v Madridu Ferrana Mascarella. Pokud nebude Mascarella moci, mají v Senátu vystoupit mluvčí dvou katalánských stran v Senátu separatistické Republikánské levice Katalánska (ERC) a Katalánské evropské demokratické strany (PDeCAT) Miquel Angel Estradé a Josep Lluís Cleries.

Katalánský premiér v dnes zaslaném dopise také tvrdí, že podle článku 155 nemá Madrid právo odvolat autonomní vládu, nýbrž jen "dát pokyny autonomním úřadům".

Článek 155 říká: "Pokud autonomní společenství neplní závazky, které mu ukládá ústava či jiné zákony, nebo jedná tak, že vážně poškozuje obecný zájem Španělska, může vláda, po předchozím podání stížnosti premiérovi autonomního regionu a pokud na ni tento neodpověděl, se schválením absolutní většinou Senátu přijmout nutná opatření, aby donutila vládu k plnění daných povinností, nebo aby chránila zmíněný zájem. Pro provedení těchto opatření může vláda dát pokyny všem orgánům autonomních regionů.

reklama