Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Technický pokrok v Číně: Na koleje vyjela tramvaj s vodíkovým pohonem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Peking - Ve městě Tchang-šan na severovýchodě Číny začala v pátek jezdit první komerčně provozovaná vodíková tramvaj na světě. Ujede na jedno doplnění vodíku až 40 kilometrů při maximální rychlosti 70 kilometrů v hodině.

Souprava čínského výrobce CRRC absolvovala na své trase během prvního dne několik cest a odvezla celkem 300 cestujících. Tramvaj podle agentury Nová Čína neprodukuje žádné zplodiny, vypouští pouze vodu.

Jedna souprava odveze 336 cestujících, dotankování vodíku podle výrobce zabere 15 minut. "Cesta byla velmi pohodlná a užívala jsem si výhled z oken," řekla o jízdě v bezemisní tramvaji obyvatelka Tchang-šanu Su.

Čínská vláda klade v poslední době na přechod k ekologičtějším způsobům dopravy velký důraz. Podle amerického deníku The New York Times se letos stala největším podporovatelem elektrických aut na světě, přičemž si stanovila cíl mít do roku 2025 pětinu automobilů v zemi na alternativní pohony. Čína je v současnosti největším výrobcem a distributorem elektrických aut na světě.

Témata:  Čína tramvaje mhd

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.