Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Osm bývalých zástupců katalánské vlády poslal soud do vazby,

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Madrid/Barcelona - Soud ve Španělsku dnes vydal evropský zatykač na bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a čtyři někdejší ministry, kteří se odmítli vrátit z Bruselu, kam odjeli po víkendovém sesazení regionální katalánské vlády Madridem.

Informoval o tom list La Vanguardia, soud zprávu dosud španělským médiím oficiálně nepotvrdil. Bývalé katalánské vedení čelí obvinění ze vzpoury a dalších trestných činů, kvůli kterým mohou jeho členové teoreticky dostat až 30 let vězení. Soudkyně rovněž uvalila vazbu na vicepremiéra Oriola Junquerase a dalších sedm exministrů, kteří ze zúčastnili soudního jednání v Madridu.

Soudkyně Carmen Lamelaová vyhověla žádostem prokuratury o vydání zatykačů, když předtím zamítla návrh Puigdemonta a jeho exministrů, aby mohli u madridského soudu vypovídat na dálku prostřednictvím videopřenosu. Pětice politiků se odmítla z Bruselu vrátit s odůvodněním, že soud nebude o jejich osudu rozhodovat nestranně, nýbrž pod vlivem vlády v Madridu. Jejich zatčení nyní bude na belgické policii.

Vazbu pro Junquerase a sedm exministrů zdůvodnila soudkyně obavami z jejich útěku, ničení důkazů a z toho, že obvinění budou pokračovat v trestné činnosti. Možnost složit kauci jim Lamelaová nedala.

Stoupenci katalánské nezávislosti reagují na zprávy od soudu pobouřeně, velké separatistické organizace svolaly na 19:00 SEČ demonstraci. „Je to černý den pro Katalánsko. Vláda vybraná demokraticky ve volbách jde do vězení," napsala na twitteru starostka Barcelony Ada Colauová.

Do různých vazebních věznic v Madridu zamíří nejen Junqueras, ale i bývalý ministr vnitra Joaquim Forn či šéf diplomacie Raül Romeva. Žádný z politiků neodpověděl na otázky soudkyně ani prokurátora týkající se katalánského referenda a vyhlášení nezávislosti. Odpovídali pouze na dotazy svých obhájců, přičemž zdůrazňovali, že celý proces od referenda po vyhlášení nezávislosti proběhl ze strany katalánského vedení zcela nenásilně.

Témata:  Španělsko Katalánsko soudy

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy