Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

\Ruští experti mají jasno: Syrské letadlo nemohl útočit sarinem na Chán Šajchún

Sýrie
Sýrie
Foto: Pixabay

Moskva - Útok jedovatou chemickou látkou na syrské město Chán Šajchún nemohl v dubnu provést syrský vojenský letoun, protože v té době nebyl v dostatečné blízkosti místa neštěstí. Na dnešním briefingu to podle agentury RIA Novosti uvedl jeden z představitelů ruského ministerstva obrany.

Z náletu na město obsazené syrskou opozicí, při němž byl použit nervový plyn sarin a o život přišly desítky lidí, režim syrského prezidenta Bašára Asada obviňují Organizace spojených národů a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

O zprávě expertů, podle nichž bombu se sarinem na Chán Šajchún shodilo syrské vojenské letadlo, minulý týden informovala agentura AP. „Poskytnuté informace nepotvrzují užití chemických zbraní s pomocí bomby, kterou (by) na Chán Šajchún shodil (syrský) letoun Su-22," uvedl dnes představitel ruského ministerstva obrany.

Zástupce ruského ministerstva zahraničí Michail Uljanov na dnešním briefingu zároveň označil za nepodložené americké tvrzení, že Moskva podporuje Damašek při využití chemických zbraní. „Byla to hysterie a zcela otevřený pokus zdiskreditovat Rusko s pomocí špinavých prostředků," uvedl Uljanov.

Sýrie a Rusko, které je blízkým spojencem Asadova režimu, vinu za útok na Chán Šajchún od začátku odmítají a kritizují vyšetřovací tým, jenž kvůli této kauze zřídily OSN a OPCW. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov zprávu vyšetřovatelů minulý týden označil za logicky nepřesnou; svědectví, o která se dokument opírá, jsou podle něj pochybná a nepotvrzená.

Témata:  Rusko chemické zbraně Sýrie plynový útok v syrském Idlibu

Související

Aktuálně se děje

23. května 2026 17:51

23. května 2026 12:47

Jednou to skončit muselo. Dara Rolins se rozhodla k zásadní životní změně

Slovenská popová ikona Dara Rolins se rozhodla k zásadní změně ve svém soukromém životě a dává sbohem svému dlouholetému domovu. Podle exkluzivního zjištění televizního pořadu Showtime prodává luxusní třípatrovou vilu v Tuchoměřicích nedaleko Prahy, která pro ni a její rodinu představovala po celou dekádu oázu klidu a bezpečné zázemí. Přepychová nemovitost, která je plná špičkového designového vybavení, se již objevila v nabídce realitních kanceláří s cenovkou necelých 43 milionů korun.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy