Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Británii sílí skandál kolem sexuálního obtěžování

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

Londýn - Skandál kolem obvinění ze sexuálního obtěžování v britském parlamentu nabírá na síle. Poté, co ve středu rezignoval ministr obrany Michael Fallon, vyloučili dnes dočasně ze strany jednoho z poslanců také opoziční labouristé.

Britská premiérka Theresa Mayová ve snaze bojovat proti obtěžování zveřejnila dnes etický kodex platný pro členy její Konzervativní strany, informovala agentura Reuters.

Poslanec Kelvin Hopkins se choval "nevhodně" a do skončení vyšetřování bude ze strany vyloučen, informovali labouristé. Šestasedmdesátiletého Hopkinse ze sexuálního obtěžování obvinila sedmadvacetiletá levicová aktivistka Ava Etemadzadehová.

V rozhovoru poskytnutém BBC dnes uvedla, že si na poslancovo chování už dříve stěžovala, aniž by se cokoli stalo. Podle svých slov se cítila "bezmocná a izolovaná", když zjistila, že byl Hopkins určitou dobu poté, co na jeho chování upozornila, dokonce povýšen. Předseda labouristů Jeremy Corbyn jej povolal do své stínové vlády.

Vlna odhalování případů sexuálního obtěžování, která se začala po světě šířit v souvislosti s aférou amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, zasáhla britskou politiku naplno. Obvinění čelí kromě Hopkinse a odstoupivšího ministra obrany Fallona například i šéf kabinetu premiérky Damian Green či náměstek ministra pro mezinárodní obchod Mark Garnier.

Témata:  Velká Británie sexuální obtěžování

Související

Aktuálně se děje

25. července 2026 12:46

Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili, kde všude hrozí požáry

Tropické počasí sice v Česku momentálně nepanuje, protože se k nám navrátí až v dalších dnech, přesto platí varování před požáry. Nová výstraha má rozšířenou územní platnost, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy