Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mladý Syřan zadržený v Německu kvůli plánování útoku nakupoval chemikálie přes Amazon

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - Syřan, kterého německý soud poslal do vazby kvůli podezření z přípravy bombového útoku, si podle týdeníku Der Spiegel chemikálie nakoupil v internetovém obchodu Amazon.

Devatenáctiletý muž si od léta přes Amazon objednával chemikálie pro výrobu výbušniny TATP. Policie zadržela Jámina A. v úterý v severoněmeckém Schwerinu. Podle vyšetřovatelů se mladík nejpozději letos v červenci rozhodl odpálit v Německu bombu s cílem zabít a zranit co nejvíce lidí.

Der Spiegel připomíná, že přes internetovou platformu Amazon se zásobovali i pachatelé loňského útoku na sikhskou modlitebnu v Essenu, při němž utrpěli zranění tři lidé včetně duchovního, nebo islamista Džábir Bakr, který údajně plánoval útok na berlínském letišti Tegel a který se loni v říjnu oběsil ve věznici v Lipsku.

Vyšetřovatele znepokojuje skutečnost, že Amazon nakupujícím automaticky nabízí zboží, které lze využít pro výrobu bomby. Při nákupu se objevuje nápověda, že "zákazníci, kteří si objednali toto zboží, koupili rovněž...". Vyšetřovatelé to prý vyzkoušeli po zatčení Bakra.

Témata:  Německo terorismus Amazon

Související

Aktuálně se děje

10:27

Nevydařená dovolená v Egyptě. Marie Růžičková se hlasitě rozčiluje

Česko momentálně s napětím sleduje mistrovství světa v hokeji, jehož se jako hráč i trenér v minulosti opakovaně zúčastnil Vladimír Růžička. V posledních letech ale zažil ústup ze slávy. Šampionát i tak jistě sleduje, zatímco jeho manželka Marie vyrazila na dovolenou do Egypta. Letošní zážitek ze severoafrické země je zatím speciální. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?