Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci se rozhodli vrátit ocenění kvůli postoji španělského krále ke Katalánsku

Vlajka Španělska
Vlajka Španělska
Foto: Pixabay

Barcelona - Dva vědci chtějí na protest proti postoji krále Felipeho VI. ke katalánské krizi vrátit cenu udělovanou nadací španělské princezny. Informoval o tom španělský deník El Mundo. 

Katalánský inženýr Bernat Ollé a francouzský chemik Romain Quidant v dnešním dopise předsedovi nadace oznámili, že vrátí cenu a také s ní spojenou finanční částku 10.000 eur (asi čtvrt milionu korun), protože podle nich španělský král schvaluje represe Madridu vůči Katalánsku.

„Tím, že ignoroval policejní násilí při referendu z 1. října, král podle nás schválil vlnu represí španělských institucí vůči Katalánsku, včetně uvěznění lídrů občanské společnosti," uvedli v prohlášení vědci. Připomněli přitom králův projev ze 3. října, v němž monarcha neodsoudil policejní zásah při referendu o nezávislosti Katalánska.

Vdopise s dnešním datem požádali vědci předsedu nadace o číslo účtu, na který chce vrátit finanční obnos spojený s oceněním. Rovněž oznámila, že brzy odnese do kanceláře nadace sošky patřící k ceně, kterou Ollé dostal v roce 2015 a Quidant v roce 2011. Své rozhodnutí vědci vysvětlili i tím, že španělská koruna postojem v současné katalánské krizi zničila práci nadace princezny gironské, která se snaží „budovat mosty" mezi Barcelonou a Madridem.

Nadaci založily v roce 2009 katalánské obchodní a kulturní subjekty, například gironská obchodní komora či nadace Galy a Salvadora Dalího. Záštitu nad nadací převzal Felipe, který měl tehdy mimo jiné titul princ gironský. Tento titul po jeho nástupu na trůn v červnu 2014 dostala jeho dcera Leonor.

Ceny nadace princezny gironské jsou udělovány od roku 2010 v katalánském městě Girona (španělsky Gerona), jehož starostou byl od července 2011 do ledna 2016 nyní sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont. Ten byl poté jako katalánský premiér i viceprezidentem nadace. Girontští radní předminulý týden schválili usnesení, v němž na protest proti dočasnému omezení katalánské autonomie označili panovníka za nežádoucí osobu ve městě.

Policie při referendu zakročila obušky i gumovými projektily proti lidem, kteří požadovali otevření všech volebních místností. Hlasování bylo podle Madridu nelegální a proto také už před referendem španělská policie zabavovala hlasovací lístky i urny.

Král Felipe VI. se k napjaté situaci kolem Katalánska dlouho nevyjadřoval. Až dva dny po referendu televize odvysílala jeho projev, v němž král obvinil katalánskou vládu, že rozbila „harmonii v katalánské společnosti", a vyzval k udržení jednoty Španělska. "Je zodpovědností legitimní státní moci, aby zajistila ústavní pořádek a normální chod institucí," uvedl také monarcha. Španělská vláda se souhlasem horní komory španělského parlamentu koncem října převzala přímou správu Katalánska, které je jednou z autonomních oblastí Španělska, a vyhlásila tam na prosinec předčasné regionální volby.

Témata:  Katalánsko Španělsko Král Felipe VI.

Související

Aktuálně se děje

11. července 2025 11:19

Jiří Krampol si dnešek představoval úplně jinak. Jedna věc je teď nejdůležitější

Přání pevného zdraví je tentokrát opravdu namístě. Jiří Krampol slaví právě dnes 87. narozeniny, ale podle nejnovějších informací rozhodně nemá náladu se bavit. Údajně ho totiž opět zradilo zdraví. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy