Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Předběžné rozhovory o německé vládě by měly skončily 16. listopadu, říká Merkelová

Angela Merkelová
Angela Merkelová
Foto: Vláda.cz

Berlín - Předběžné rozhovory o nové vládě by měly skončit do 16. listopadu, uvedla německá kancléřka Angela Merkelová. Do té doby podle ní ještě její konzervativní unii CDU/CSU, svobodné demokraty (FDP) a Zelené čeká hodně práce. 

Merkelová, která zatím takto jasný časový termín nestanovila, to dnes uvedla ve videu, které zveřejnila na svém facebooku.

V uplynulých více než dvou týdnech spolu strany prodiskutovaly 12 tematických oblastí, které si vytyčily, čímž podle předsedkyně křesťanských demokratů skončila první etapa vyjednávání. Od úterý se začnou vyjednavači jednotlivými oblastmi probírat znovu, tentokrát by už ale měli přicházet s konkrétními návrhy kompromisů.

Vedení trojice politických uskupení se podle Merkelové dnes večer dohodne na tom, jaké otázky je nutné vyřešit už ve fázi takzvaných sondovacích rozhovorů. Politička očekává, že se sporné otázky podaří vyřešit koncem tohoto, nebo začátkem příštího týdne.

Když se to stranám, které nejvíce dělí názory na migrační a klimatickou politiku, podaří, budou moci přistoupit k práci na konkrétní podobě koaliční smlouvy.

Témata:  Německo Angela Merkelová

Související

Aktuálně se děje

10:27

Nevydařená dovolená v Egyptě. Marie Růžičková se hlasitě rozčiluje

Česko momentálně s napětím sleduje mistrovství světa v hokeji, jehož se jako hráč i trenér v minulosti opakovaně zúčastnil Vladimír Růžička. V posledních letech ale zažil ústup ze slávy. Šampionát i tak jistě sleduje, zatímco jeho manželka Marie vyrazila na dovolenou do Egypta. Letošní zážitek ze severoafrické země je zatím speciální. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?