reklama

Politici jsou obviněni ze vzpoury kvůli snahám o nezávislost této španělské autonomní oblasti a hrozí jim až 25 let vězení. Šestice politiků se podle prokuratury trestného činu dopustila mimo jiné tím, že přijala k projednávání v katalánském parlamentu několik dokumentů, které odporují španělské ústavě.

Další čtyři členové parlamentního vedení Lluís María Corominas, Lluís Guinó, Anna Simóvá a Ramona Barrufetová dostali možnost složit kauci 25.000 eur na osobu. Stejně jako Forcadellová mají sedm dní na to, aby peníze dali do soudní zástavy, v opačném případě budou muset nastoupit do vazební věznice. Kromě kauce bude všech pět politiků muset odevzdat pas, jednou týdně se hlásit úřadům a nebudou smět opouštět zemi.

Poslední člen sesazeného vedení Joan Josep Nuet, který v parlamentu hlasoval proti vyhlášení nezávislosti, byl ponechán na svobodě bez kauce či jiných podmínek.

Forcadellová stejně jako další členové sesazeného vedení během soudního výslechu odpovídali i na dotazy prokuratury. Nevyužili tak svého práva nevypovídat, na rozdíl od osmi bývalých ministrů katalánské vlády, kteří před týdnem před jiným soudem mlčeli. Mimo jiné proto je tehdy soudkyně poslala do vazby.

Podle zdrojů listu El País tvrdili Forcadellová i ostatní, že nezávislost schválená parlamentem 27. října má pouze symbolický charakter a žádnou právní platnost.

Soudce Pablo Llarena zmínil v odůvodnění, že nevyhověl požadavku prokuratury na vazbu bez možnosti kauce částečně proto, že obvinění spolupracovali se soudem a neexistuje zásadní riziko opakování činů, kvůli nimž čelí justici.

"Came Forcadellová stráví noc ve věznici, protože umožnila demokratickou debatu. Protože dovolila mluvit a hlasovat! Taková je španěská demokracie," napsal na twitteru sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont, o jehož vydání z Belgie bude rozhodovat tamní soud. Separatistická organizace ANC uvedla, že hned v pátek složí kauci za všechny politiky. "Nejste sami," napsala.