Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Věděl Trump o kontaktech s Ruskem? U výslechu byl další člen volebního týmu

Donald Trump
Donald Trump
Foto: kremlin.ru

Bratislava - Tým Roberta Muellera, který vyšetřuje takzvanou ruskou kauzu, nyní zjišťuje, zda Donald Trump v době, kdy byl kandidátem a kdy byl čerstvě zvoleným prezidentem, věděl o rozhovorech s Moskvou. Také chtějí vědět, kdo jednání schválil nebo dokonce je nařídil.

Za tímto účelem Mueller vyslýchal zástupce vedoucího Trumpovy předvolební kampaně Sama Clovise.

Jeden ze zdrojů Reuters popsal Clovise jako další kostku domina po Trumpově dalším poradci Georgi Papadopoulosovi. Toho FBI obvinila ze lži, protože o svých stycích s osobami napojenými na Rusko neřekl pravdu. Tvrdil, že se s nimi stýkal jen před tím, než přijal angažmá v Trumpově volebním štábu. Kontakty ale pokračovaly i poté.

"Vyšetřovatelé nyní vědí, co Papadopoulos dělal na ruské frontě, což se zpočátku snažil zastřít, a komu to řekl," řekl druhý zdroj. "Nyní se chceme dozvědět, zda Clovis a jiní hlásili tyto aktivity a další záležitosti související s Ruskemu, a pokud ano, komu," dodal tento zdroj.

Vyšetřovatelé přitom už vědí, že Papadopoulos ohlásil Clovisovi v e-mailu z 24. března 2016 setkání, které měl v Londýně s jistým profesorem, o němž bylo posléze zjištěno, že jde o Josefa Mifsuda častého hosta Moskvy a stoupence kremelského režimu.

Mifsud jej později představil jisté ruské ženě a ruskému velvyslanci v Londýně, s nimiž jednal o zorganizování setkání, na němž by se hovořilo o vztazích mezi USA a Ruskem, pokud by v prezidentském úřadu byl Trump.

Podle soudních spisů Clovis pochválil Papadopoulose za "skvělou práci" a slíbil, že se navrhovanými schůzkami bude v rámci kampaně zabývat. Papadopoulose ale upozornil, že nemá nic slibovat. Poté co v srpnu 2016 Trump získal republikánskou prezidentskou nominaci, Clovis podpořil Papadopoulosův návrh jít na setkání s nejmenovanými ruskými činiteli. Clovisova právnička Victoria Toensingová nicméně minulý týden tvrdila, že její klient byl vždy rázně proti kontaktům s Rusy.

Témata:  Donald Trump USA Rusko

Související

Aktuálně se děje

8. dubna 2026 21:01

Pavel Novotný se opět stal členem ODS

Pavel Novotný, bývalý starosta pražských Řeporyjí, se oficiálně vrací do řad Občanské demokratické strany. Svůj návrat do politického domova oznámil ve středu večer prostřednictvím sociální sítě X, kde se s nadsázkou označil za „ztraceného syna“, který se stal znovu členem krátce po 17. hodině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Proč Trump zase ucuknul? Jedno možné vysvětlení existuje

Americký prezident Donald Trump hlásá úplné vítězství v již déle než měsíc trvající válce s Íránem. Ten však zatím pouze svolil usednout k jednacímu stolu. Začíná křehké dvoutýdenní příměří. Trump si tak oddechl, kupuje si čas, nemusí vyhladit íránskou civilizaci, jak včera zahrozil, ropa citelně spadla, akcie dnes zřejmě znatelně porostou. Írán přitom nadále trvá na tom, že bude v Hormuzském průlivu vybírat mýto.