Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zimbabwe se bouří. Parlament zasahuje proti Mugabemu

Robert Gabriel Mugabe
Robert Gabriel Mugabe
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Harare - Vedení vládní strany Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) se chystá odvolat prezidenta Roberta Mugabeho z čela strany. Chce ho také vyloučit z jejích řad.

Zároveň bude do funkce viceprezidenta znovu vrácen Mugabem odvolaný Emmerson Mnangagwa, kterého si armáda zřejmě přeje jako nového prezidenta. Ústřední výbor ZANU-PF rovněž zbaví předsednictví své Ženské ligy Mugabeho manželku Grace. Agentuře Reuters to před zahájením setkání řekl vůdce kampaně za Mugabeho sesazení Chris Mutsvangwa. Také parlament je pevně rozhodnut zahájit proces impeachementu proti prezidentovi, pokud Mugabe sám neodstoupí.

"Jestliže Mugabe neodstoupí do úterka, je jisté, tak jako že slunce vychází na východě, že bude spuštěn proces impeachementu," řekl agentuře AP šéf hlavní parlamentní opozice, Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) Innocent Gonese. MDC se v minulosti neúspěšně pokoušelo Mugabeho sesadit, tentokrát se ale proti prezidentovi postavila i vládní ZANU-PF. S tou nyní MDC jedná o společném postupu, řekl Gonese.

Mugabe se podle domácích médií, včetně státní televize, má dnes sejít k druhému kolu jednání s představiteli armády, která na něj minulý týden po nekrvavém puči uvalila domácí vězení, de facto převzala moc v zemi a snaží se Mugabeho přimět, aby odstoupil.

Témata:  Zimbabwe Robert Mugabe

Aktuálně se děje

29. srpna 2026 17:37

I zkušená kaskadérka dostává zabrat. Hana Dvorská promluvila o tvrdé přípravě na StarDance

Známa česká kaskadérka Hana Dvorská se intenzivně připravuje na nadcházející ročník populární taneční soutěže StarDance. Na tanečním parketu se objeví po boku zkušeného tanečníka Michala Kurtiše. Příprava je pro ni ovšem nečekaně náročná a vyžaduje od ní značné úsilí, což sama přiznala v nedávném rozhovoru. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Harald V.

Norsko v slzách. Zemřel oblíbený král Harald V.

Ve věku 89 let zemřel norský král Harald V., který byl hospitalizován v národní nemocnici v Oslu kvůli léčbě vzácného krevního onemocnění. Královský palác potvrdil, že panovník odešel pokojně v pátek v brzkých ranních hodinách. V reakci na tuto zprávu byla vlajka na střeše královského paláce spuštěna na půl žerdi. V posledních hodinách jeho života jej v nemocnici navštívili členové rodiny a před palácem se shromáždili lidé, aby položili květiny.