reklama

Během dne bude rychle za sebou pohřbeno několik desítek lidí ve snaze udržet tempo při plnění pochmurného úkolu pohřbít všechny mrtvé v Zimbabwe, kde si třetí vlna koronavirové pandemie vyžádá stovky životů týdně.

Podle tamního ministerstva zdravotnictví se asi polovina všech zaznamenaných úmrtí na covid-19 odehrála v červenci. Za jediný měsíc se prokázalo 58.996 infekcí, dosud nejvyšší počet od začátku pandemie, přes 1700 lidí zemřelo. Světová zdravotnická organizace (WHO) zaznamenala v téměř 15milionové zemi celkem 3826 úmrtí na koronavirus.

Zimbabwské úřady připustily, že přírůstek zemřelých vede ke zpoždění pohřbů a smutečních obřadů.

Před největší pohřební službou v Harare čekají desítky pozůstalých, někteří z nich i tři dny. "Naše odvětví je kvůli velkému počtu úmrtí pod obrovským tlakem, což vede k odkládání pohřbů našich milovaných o den nebo dva," uvedl majitel pohřební služby Nyaradzo Philip Mataranyika.

"Naše nemocnice jsou plné nemocných a naše márnice jsou plné mrtvých," dodal Mataranyika, který vyzval Zimbabwany, aby dodržovali platná koronavirová opatření.

Podle jednoho ze zaměstnanců pohřební služby Nyaradzo, který odmítl uvést své jméno, se každý den pohřbí asi 30 těl.

"Červenec byl opravdu rušný, někdy jsem skončil až okolo půlnoci. To si vybírá velkou daň na mé fyzičce, jsem pořád unavený. Třetí vlna zabila mnoho lidí," uvedl muž. "Zpoždění jsou způsobena omezenými prostředky, nezvládáme provést všechny pohřby zároveň. Spustili jsme rezervační systém a když překonáme určité číslo, třeba 30, odložíme je na další den," dodal.

Hrobníci vykopou každý den desítky hrobů, poptávka se během posledních dvou měsíců ztrojnásobila. "Po práci jsem vždy vyčerpaný. Je těžké v těchto podmínkách pracovat - stále se bojím, že dostanu covid. Drží nás tu jen Bůh," uvedl další z hrobníků pohřební služby Nyaradzo Jairos Mutseyami.

Podle předsedy Zimbabwské asociace lékařů pro lidská práva (ZADHR) Normana Matary zdravotníci doufají, že ke konci zimy na jižní polokouli klesne počet úmrtí na covid-19.

"Zdá se, že jsme nyní na vrcholu třetí vlny, i když je počet potvrzených případů stále vysoký. Očekáváme, že úmrtnost brzy klesne. Ale lidé umírají - vidíme 60 až 70 úmrtí denně, někdy až 90, a to je hodně ztracených životů," prohlásil Matara.

Hlavní příčinou nadměrné úmrtnosti je oddalování nemocniční léčby u lidí s těžkým průběhem onemocnění. "Lidé se snaží vyléčit covid-19 nekonvenčně, a když vidí, že to nezabírá, tak teprve poté přijdou do nemocnice. Ale to už je příliš pozdě," uvedl lékař.

Zimbabwe vkládá své naděje do úspěšného očkovacího programu. Alespoň jednu dávku očkování proti koronaviru už obdržely přes dva miliony lidí. Úřady schválily na konci července jednodávkovou vakcínu společnosti Johnson & Johnson, jde o první povolený preparát od západních výrobců. V zemi se očkuje ruským Sputnikem V, čínskými vakcínami a Covaxinem od indických producentů.