Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krach rozhovorů o vládě: Většina Němců si přeje předčasné volby

Německo
Německo
Foto: Pixabay

Berlín - Rozhovory o nové německé vládě zkrachovaly. Velká část Němců si proto přeje předčasné volby.

V průzkumu pro televize RTL a n-tv se pro předčasné volby vyslovilo 45 procent dotázaných. Dalších 27 procent chce velkou koalici, 24 procent je pro menšinovou vládu.

Po krachu vyjednávání CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených jsou právě předčasné volby nejpravděpodobnější variantou. Na rozložení politických sil by toho ale zřejmě příliš nezměnily.

CDU/CSU by si nyní přišla na 31 procent hlasů (v zářijových volbách 32,9), SPD na 21 procent (20,5), Alternativa pro Německo na 12 procent (12,6), Zelení na 12 procent (8,9), FDP na deset procent (10,7) a Levice na devět procent (9,2).

53 procent Němců nemá žádné pochopení pro rozhodnutí FDP ukončit sondovací rozhovory o vládě. Tomuto kroku naopak rozumí 43 procent dotázaných. Největší podpory se FDP v tomto ohledu dostalo od příznivců Alternativy pro Německo (80 procent), která si dnes ukončení rozhovorů pochvalovala, a od vlastních voličů (64 procent).

Asi každý druhý oprávněný volič (49 procent) je přesvědčen, že by v předčasných volbách na kancléřku znovu měla kandidovat Angela Merkelová. Ta dnes takový záměr potvrdila. V případě SPD je pro opětovnou kandidaturu jejího předsedy Martina Schulze jen 29 procent voličů.

Témata:  Německo Angela Merkelová

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 19:13

Trump si před telefonátem s Putinem volal se Zelenským

Americký prezident Donald Trump dnes krátce telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským těsně před plánovaným rozhovorem s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na zdroj obeznámený s průběhem událostí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?