Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf slovenské sněmovny neodsoudil ruskou anexi Krymu

Vlajka Slovenska
Vlajka Slovenska
Foto: Pixabay

Bratislava - Šéf slovenské sněmovny a nacionalistické vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko na rozdíl od jiných předních slovenských politiků neodsoudil ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Danko se vyslovil proti tomu, aby docházelo k účelovým sankcím, pokud selže dialog.

"Necítím se být historikem, odborníkem, abych říkal ano-ne v této věci. Každý národ má právo, aby žil ve společenství a ve státním svazku s těmi, s nimiž cítí kořeny nebo vázanost. Samozřejmě v rámci Evropy existuje poválečné uspořádání, které by mělo být zachováno," řekl dnes Danko novinářům na dotaz ohledně svého postoje k anexi Krymu.

Za podobný případ jako Krym označil Danko osamostatnění bývalé srbské province Kosovo. Řekl také, že by na takové situace měl platit stejný metr.

Rezervovaně se Danko postavil k ukládání sankcí. "Neměli bychom vymýšlet účelově sankce kvůli tomu, že selhává dialog na nejvyšší úrovni, a potichu tolerovat obchodování mocných, kteří tyto sankce navrhují," řekl Danko.

Slovensko ve své nové bezpečnostní strategii označilo anexi Krymu za mimořádně zneklidňující případ porušení základních principů a norem mezinárodní práva. Premiér Robert Fico, který dlouhodobě kritizuje protiruské sankce, v minulosti opakovaně řekl, že v případě Krymu došlo k porušení mezinárodního práva.

Témata:  Slovensko Krym Andrej Danko

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 16:53

Svět se svorně ptá na zásadní otázku: Kdo bude nový James Bond?

S každým dalším dnem roste napětí mezi fanoušky legendární filmové série o Jamesi Bondovi. Po odchodu Daniela Craiga z role slavného agenta 007 a nedávném oznámení, že Amazon získal kreativní kontrolu nad značkou, se otázka jeho nástupce stává jedním z nejdiskutovanějších témat filmového světa, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Friedrich Merz

Volby v Německu 2025 sleduje celá Evropa. Svět se za poslední týdny radikálně změnil

Němečtí voliči dnes vyrazili k volbám, ale svět, ve kterém se volební kampaň rozběhla před několika týdny, se od té doby zásadně změnil. Německo, třetí největší ekonomika světa a nejlidnatější země Evropské unie, se nachází na křižovatce, kdy se musí vypořádat s rozpadáním transatlantické aliance pod vedením Donalda Trumpa, novými hrozbami pro evropskou bezpečnost a s ekonomickým modelem, který se ocitá v krizi.