Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pohled na rok 1968, který zazněl z Ruska, byl podivný, říká Sobotka

Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Brusel - Český premiér Bohuslav Sobotka dnes dorazil do Bruselu na summit EU a zemí Východního partnerství. Při příchodu na jednání podotkl, že interpretace událostí roku 1968, která nedávno zazněla z ruského média, je podivná.

Proti textu na webu ruské armádní televize se přímo v Rusku při setkání s premiérem Dmitrijem Medveděvem ohradil i český prezident Miloš Zeman. Předseda ruské vlády se od textu distancoval.

Sobotka dnes také řekl, že podle jeho názoru nejsou Zemanovy výroky "nějak v rozporu s tím, jaká je česká zahraniční politika vůči Ukrajině, vůči Gruzii, Moldávii a dalším zemím, které se podílí na Východním partnerství".

Český premiér ovšem zároveň upozornil, že anexe Krymu byla závažným porušením mezinárodního práva, se kterým se Evropa nemůže smířit. Podle Sobotky také platí, že unijní protiruské sankce, zavedené kvůli ruskému postupu na východě Ukrajiny, jsou velmi těsně propojeny s plněním mírových dohod.

"Není je možné rušit bez toho, aby bylo dosaženo pokroku při plnění dohod z Minsku, bez toho, aby byla jasně nastavena pravidla z hlediska vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem," uvedl Sobotka.

Témata:  Bohuslav Sobotka Miloš Zeman Rusko VIII.68

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.