Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Faux pas? Marconovy vtípky na adresu afrického vůdce vzbudily polemiku

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: Facebook

Paříž - Návštěva francouzského prezidenta v Africe vzbudila i negativní ohlas. Emmanuel Macron dostal během diskuse se studenty otázku týkající se poruch klimatizace na univerzitě. Jeho odpověď prý byla faux pas.

"Mluvíte se mnou jako s koloniální mocností! Já se elektřinou zabývat nebudu, to je práce prezidenta Burkiny Faso," odpověděl. Hlava této africké země Roch Marc Christian Kaboré se poté zvedla a na chvíli opustila sál. "Asi už šel opravit klimatizaci," dodal Macron.

Podle některých kritiků se Macron dopustil diplomatického faux pas. Šéf Elysejského paláce ale ve středu večer debatu označil za směšnou a řekl, že "by bylo podivné, kdyby si člověk nemohl dělat legraci z afrického vůdce" a že obdobně žertuje se všemi státníky.

Některá francouzská média spekulovala, že odchod šéfa státu uprostřed vystoupení druhého státníka nebývá běžný a že se Kaboré patrně urazil. Poradce burkinafaského prezidenta ale poté ujišťoval, že Kaboré si pouze potřebovat odskočit na toaletu.

Témata:  Emmanuel Macron Burkina Faso Armáda Francie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.