Francouzi podle Moskvy pošlou vojáky na Ukrajinu. Paříž to odmítá
Rusko má údajně informace, že Francie se připravuje na vyslání 2000členného vojenského kontingentu na Ukrajinu. Francouzská diplomacie však toto tvrzení odmítla jako dezinformaci.
Rusko má údajně informace, že Francie se připravuje na vyslání 2000členného vojenského kontingentu na Ukrajinu. Francouzská diplomacie však toto tvrzení odmítla jako dezinformaci.
Francouzské ministerstvo obrany dementovalo informaci obsaženou v jednom z uniklých dokumentů o vojenských operacích na Ukrajině, že má v napadené zemi své vojáky. Informoval o tom dnes server Politico. Dokumenty, které se přisuzují Pentagonu, kolují už několik dní po sociálních sítí. Podle Kyjeva obsahují smyšlené údaje a podle vojenské analytiků mohly být upravené pro dezinformační účely.
Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý zamíří do Rumunska, kde navštíví posádku zhruba 500 francouzských vojáků. Ti zde působí od konce února, kdy začala ruská invaze na Ukrajinu. Ve středu se Macron přesune do Moldavska. O prezidentově cestě informoval dnes Elysejský palác.
Francie, její evropští partneři a Kanada ze západoafrického Mali stáhnou své vojáky, kteří tam v rámci operace Barkhane a mise Takuba bojují s islamistickými milicemi. Důvodem jsou zhoršující se diplomatické vztahy s malijskou vládnoucí juntou, napsala s odvoláním na dnešní společné prohlášení zemí agentura AFP. Podle ministryně obrany Jany Černochové také Česko odvolá své vojáky, kteří působí v misi Takuba v Mali.
Spojené státy se zachovaly "neobratně", když uzavřením paktu s Británií a Austrálií připravily Francii o obří zakázku na dodávku 12 ponorek australské armádě. Na setkání v předvečer summitu zemí G20 to dnes řekl americký prezident Joe Biden svému francouzskému protějšku Emmanuelu Macronovi.
Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes oznámil záměr zmenšit francouzský vojenský kontingent v Mali, kde bojuje s džihádisty. Odůvodnil to dosaženými úspěchy a větším zapojením evropských partnerů do tamních operací, napsala stanice BFM TV.
Francie po dnešním islamistickém útoku v Nice nasadí další vojáky kvůli posílení ochrany památek, škol a svatostánků - jejich počet se více než zdvojnásobí na 7000. Řekl to francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle něj nyní útoku čelí celá země, a to kvůli ochraně svých hodnot jako jsou svoboda a odhodlání nepoddat se teroru.
Prezident Emmanuel Macron je jedním z největších zastánců Evropské Unie a netají se, že by ji časem rád proměnil ve federaci s vlastní armádou a jednotnou zahraniční politikou. Vše má ovšem své meze. O mnohé se francouzský kohout rozhodně dělit nechce.
Francouzští vojáci nasadili poprvé k útoku ozbrojené bezpilotní letadlo. Oznámilo to dnes ministerstvo obrany, podle nějž byl dron Reaper použit v Mali v sobotu, kdy byl v Africe prezident Emmanuel Macron. Francie má v Mali několik tisíc svých vojáků zapojených do boje proti tamním radikálům.
1. světová válka přinesla mnoho vojenských inovací, které změnily válečnictví. Mezi takové zbraně patřil i lehký kulomet. Ten přinesl pěchotě vítanou a snadno přenosnou palebnou podporu. První francouzský lehký kulomet byl však katastrofální a vojáci jej nenáviděli.
Francie měla v 50. letech více než mnoho problémů. Válka v Indočíně vrcholila a problémy v Alžírsku nabíraly na obrátkách. Jak se ukázalo, nejúčinnější jednotkou francouzských ozbrojených sil byli výsadkáři. Ti ovšem měli problém. Chyběl jim bojový prostředek, který by měl dostatečnou palebnou sílu a vešel se do letadla.
Mnohé jistě překvapí, že francouzské tanky byly před 2. světovou válkou na vyšší úrovní než jejich německé protějšky. Ovšem ještě překvapivějším faktem je, že Francouzi měli ve své výzbroji obrněné auto, které si s většinou obrněné techniky nacistů umělo poradit. A AMD-35 své kvality prokazoval ještě dlouho po válce!
Francouzská armáda dává dohromady tým spisovatelů žánru science-fiction, aby předvídal příští hrozby. Uvedla to dnes stanice BBC na svém webu. Vizionáři s fantazií by podle zprávy ministerstva obrany měli vymýšlet scénáře, které by vojenské stratégy a plánovače ani nenapadli. Přísně tajná práce týmu má sehrát důležitou roli v boji proti "škodlivým prvkům".
Tradiční vojenskou přehlídku v Paříži u příležitosti dnešních oslav francouzského státního svátku k překvapení návštěvníků, mezi kterými po boku prezidenta Emmanuela Macrona nechyběla německá kancléřka Angela Merkelová, doplnil "létající muž" na futuristickém zařízení zvaném Flyboard Air. Je to zvláštní vznášedlo podobné dronu a vybavené podle AFP několika motory. Pilot na zařízení během letu stojí.
Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes oznámil brzké zřízení vojenského velitelství ozbrojených vesmírných sil. Informovala o tom agentura AFP. Podobný krok už letos ohlásily i Spojené státy. Podle Macrona vznikne samostatné velení vesmírných sil v září nejdříve v rámci letectva, později půjde o zcela autonomní novou složku armády.
1. světová válka sebou přinesla řadu nových zbraní. Jednou z nich byl i tank. Zatímco první z nich, například britsky Mark I nebo francouzský Schneider CA1, byla monstra s mnoha muži v posádce, brzy se objevil tank, který předurčil konstrukci všech nových tanků. A asi vás překvapí, že o Renault FT neměla francouzská armáda vůbec zájem.
Na konci Studené války západní zbrojovky připravovaly mnoho pokročilých zbrojních projektů. Jedním z nich byl i projekt firmy GIAT (dnes Nexter). Tank AMX-56 Leclerc, pojmenovaný podle hrdiny 2. světové války, měl být absolutní špičkou a exportním trhákem. Nestalo se tak, přesto že je tank dodnes jedním z nejpokročilejších bojových pozemních prostředků vůbec.
Francouzská armáda měla na začátku 2. světové války kolem 4000 tanků. Vedle stařičkých Renaultu Ft-17 z 1. světové války Francouzi vlastnili i střední tank, který překonával v parametrech všechny stroje protivníka. SOMUA S-35 ve své době představovala naprostou špičku a francouzská armáda jich měla na začátku bitvy o Francii přes 300. Proč s ním nedokázali Francouzi Wehrmacht porazit?
Obě země se dohodly na novém programu, jehož cílem má být vývoj a výroba nového armádního letadla nové generace. Stroj by měl nahradit doposud používané stíhačky Eurofighter, které má ve výzbroji Německo a letadla Rafale, se kterými operuje francouzské armáda.
Francie chce do tří let vyvinout vlastní hypersonickou střelu. Mohla by se tak stát první evropskou zemí s touto technologií a dostat se do „elitního klubu“. Hypersonické střely dosud vyvíjejí hlavně velké světové mocnosti jako Spojené státy, Čína nebo Rusko.
Sobotní protesty proti zvyšování cen pohonných hmot ve Francii skončily velkými materiálními škodami a zraněním více než 130 lidí. V Paříži byl kromě jiného poškozen interiér Vítězného oblouku a památka dnes zůstane pro veřejnost zavřená. Prezident Emmanuel Macron svolal na dnešek mimořádnou schůzi vládních činitelů k situaci a ministr vnitra Christophe Castaner nevyloučil vyhlášení výjimečného stavu, informoval francouzský tisk.
Po Studené válce se terénní bojové operace staly mnohem důležitějšími než kdykoliv předtím. V dnešní době jen pár z těchto vojenských zásahů připomíná ozbrojené konflikty po druhé světové válce, kdy každá ze stran hájila svou sféru zájmů. Jak to pravděpodobně bude vypadat za dvanáct let?
Berlín - Německo a Francie chtějí Evropu vojensky osamostatnit od Spojených států. Dohodly se proto na miliardových zbrojních projektech včetně spolupráce na konstrukci společného bojového letounu. Smlouvy ve čtvrtek na berlínském leteckém veletrhu (ILA) podepsali zástupci ministerstev obrany obou zemí.
10:05
Britové se ve středu rozloučili s tragicky zesnulým zpěvákem Liamem Paynem, členem boybandu One Direction. Payne v říjnu nepřežil pád z balkonu hotelového pokoje v argentinském Buenos Aires.
Zdroj: Lucie Podzimková
Tragický rodinný konflikt vyšetřuje plzeňská kriminálka od pondělního večera. V bytě v Plzni napadl muž svého bratra, který útok nepřežil, a také otce, jehož záchranáři převezli s vážným zraněním do nemocnice. Podezřelý je momentálně v nemocnici.