Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie a Německo společně vyvinou nový bojový letoun.

Bojový letoun Rafale F2, který má být novými stroji v budoucnu nahrazen
Bojový letoun Rafale F2, který má být novými stroji v budoucnu nahrazen
Foto: news.com

Obě země se dohodly na novém programu, jehož cílem má být vývoj a výroba nového armádního letadla nové generace. Stroj by měl nahradit doposud používané stíhačky Eurofighter, které má ve výzbroji Německo a letadla Rafale, se kterými operuje francouzské armáda.

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen a francouzská šéfka resortu Florence Parly oznámily plány na společný projekt ve středu při návštěvě továrny nedaleko Paříže, kde se budou z části vyrábět motory pro nová letadla.

Podle francouzské ministryně Parly projekt „zajistí blízkou spolupráci mezi letectvy obou zemí v operační i technologické oblasti“. Možnost spolupráce by měla být otevřena i dalším evropským zemím. Německá ministryně obrany již oznámila, že by se k projektu mělo v následujících měsících přidat i Španělsko a zdroje z francouzské armády také naznačily, že uvítají další partnery.

Smlouva byla podepsána po dvou letech příprav na nichž se podílely firmy Airbus, Dassault, Safran a MTU. Prozatím byl podepsán kontrakt na 65 milionů eur (asi 1,68 miliardy korun), který by měl pokrýt náklady v horizontu příštích dvou let. Každá z obou zemí má financovat polovinu celkové částky.

Nový bojový letoun má být podle stanice Deutsche Welle součástí projektu „Zbraňové systémy příští generace“ (NGWS). Kromě pilotovaných letadel se počítá například s výrobou dronů, které by měly operovat v „hejnech“ v součinnosti se stíhacími letadly. Projekt NGWS je sám součástí širší strategie „Future Combat Air System“, která byla společně ohlášena kancléřkou Merkelovou a prezidentem Macronem v červenci 2017.

Certaines voix peu préoccupées par la vérité, se sont élevées contre la récente signature du traité d'Aix-la-Chapelle. Ce que nous faisons aujourd'hui sur l'avion de chasse franco-allemand du futur est ➡️concret➡️équilibré➡️nous rend plus forts➡️prépare l'Europe de la défense pic.twitter.com/ose4Zfo0G0

— Florence Parly (@florence_parly) February 6, 2019

První prototypy schopné letových testů by měly být hotovy v roce 2025, s nasazením strojů se však nepočítá dříve, než v roce 2040. Ursula von der Leyen ve středu označila oznámení za „důležitý krok“. „Musíme s tím začít teď, pokud to chceme zvládnout,“ dodala. Francouzská ministryně pak označila smlouvu za základní kámen budoucí velké stavby.

Témata:  letectví a letadla Německo Evropa Francie armáda Armáda Francie Bundeswehr

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 11:16

Meghan Markle na nože s Gwyneth Paltrow? Herečka promluvila otevřeně o vévodkyni

Meghan Markle a Gwyneth Paltrow se rozhodly vyvrátit fámy o možném sporu mezi nimi. Po spuštění Meghaniny nové lifestylové značky se začaly šířit spekulace o napětí mezi oběma, což Paltrowová razantně odmítla na svém Instagramu, kde ujistila veřejnost, že jejich vztah je v naprostém pořádku.

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.