Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie odmítla informace z uniklých dokumentů, že má na Ukrajině vojáky

Armáda Francie
Armáda Francie
Foto: Armée de Terre

Francouzské ministerstvo obrany dementovalo informaci obsaženou v jednom z uniklých dokumentů o vojenských operacích na Ukrajině, že má v napadené zemi své vojáky. Informoval o tom dnes server Politico. Dokumenty, které se přisuzují Pentagonu, kolují už několik dní po sociálních sítí. Podle Kyjeva obsahují smyšlené údaje a podle vojenské analytiků mohly být upravené pro dezinformační účely.

"Do operací na Ukrajině nejsou zapojené francouzské síly," cituje odpověď spolupracovníků francouzského ministra obrany Sébastiena Lecornua deník Le Monde. "Nekomentujeme dokumenty, jejichž původ je nejistý," dodal ministrův tým.

Podle deníku The Guardian jeden z dokumentů uvádí, že se na Ukrajině pohybují malé kontingenty speciálních sil ze států NATO. Vedle Francie se jedná podle těchto tvrzení o USA, Británii či Lotyšsko.

Není jasné, jak se dokumenty dostaly na sociální sítě, hojně je však šířily proruské vládní kanály. Podle ukrajinských představitelů dokumenty obsahují "obrovské množství vymyšlených informací". Vojenští analytici se domnívají, že část dokumentů byla upravena, některé soubory se ale zdají být autentické.

Dokumenty a příspěvky na internetu mohou být selektivně upraveny tak, aby prezentovaly dezinformace Kremlu, domnívají se odborníci. V jednom z příspěvků je například uvedeno, že při invazi zemřelo 16.000 až 17.500 ruských vojáků. Pentagon a další analytici ale ve skutečnosti odhadují, že Rusko přišlo až o 200.000 vojáků.

Témata:  Francie válka na Ukrajině Armáda Francie

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.