"Do operací na Ukrajině nejsou zapojené francouzské síly," cituje odpověď spolupracovníků francouzského ministra obrany Sébastiena Lecornua deník Le Monde. "Nekomentujeme dokumenty, jejichž původ je nejistý," dodal ministrův tým.

Podle deníku The Guardian jeden z dokumentů uvádí, že se na Ukrajině pohybují malé kontingenty speciálních sil ze států NATO. Vedle Francie se jedná podle těchto tvrzení o USA, Británii či Lotyšsko.

Není jasné, jak se dokumenty dostaly na sociální sítě, hojně je však šířily proruské vládní kanály. Podle ukrajinských představitelů dokumenty obsahují "obrovské množství vymyšlených informací". Vojenští analytici se domnívají, že část dokumentů byla upravena, některé soubory se ale zdají být autentické.

Dokumenty a příspěvky na internetu mohou být selektivně upraveny tak, aby prezentovaly dezinformace Kremlu, domnívají se odborníci. V jednom z příspěvků je například uvedeno, že při invazi zemřelo 16.000 až 17.500 ruských vojáků. Pentagon a další analytici ale ve skutečnosti odhadují, že Rusko přišlo až o 200.000 vojáků.

reklama