reklama

V Abidžanu Macron oznámil, že francouzští vojáci v maliské oblasti Mopti zabili 33 teroristů.

Dnes armáda vydala prohlášení, podle něhož vojáci v sobotu pokračovali v operaci zahájené předchozí noc proti velké skupině teroristů a zabili sedm dalších. "Střely na ně vypálil dron Reaper. Je to první útok, při němž byl použit ozbrojený dron," oznámila armáda.

Vojsko už ve čtvrtek informovalo, že ukončilo test tohoto dronu. Francouzská armáda má na základně v Nigeru tři tato letadla. Dosud Francouzi používali bezpilotní letadla hlavně ke sledování ozbrojených skupin působících jižně od Sahary. Nově jsou drony vybaveny 250kilogramovými bombami.

Příští rok má armáda dostat dalších šest letadel Reaper, která budou vybavena americkými střelami Hellfire. V roce 2025 se počet těchto dronů zvýší na 12 a o dalších pět let později na 24.

Jak napsala agentura AFP, Francie se tak připojuje ke skupině asi deseti zemí, jež používají ozbrojené drony mimo své území. Patří k nim USA, Británie, Izrael, Turecko a také Írán.

Ministryně obrany Florence Parlyová řekla, že pro nasazení dronů platí naprosto stejná pravidla jako pro stíhací letadla.

Francie informuje o likvidaci radikálů v Africe necelý měsíc po úmrtí 13 francouzských vojáků, kteří zemřeli při srážce dvou vrtulníků při bojové akci. Byla to největší ztráta ve francouzské armádě za téměř 40 let.

V Mali působí Francouzi od roku 2014, kdy se tam islamisté pokusili o převrat. Zde a v několika dalších zemích regionu podnikají francouzští vojáci výpady proti ozbrojencům v rámci protiteroristické operace Barkhane. Nasazeno je v ní 4500 příslušníků armády, desítky letounů a stovky armádních vozidel.

reklama