Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzské armádní drony v Mali poprvé zasáhly cíl

Armádní dron, ilustrační foto
Armádní dron, ilustrační foto
Foto: U.S. Air Force

Francouzští vojáci nasadili poprvé k útoku ozbrojené bezpilotní letadlo. Oznámilo to dnes ministerstvo obrany, podle nějž byl dron Reaper použit v Mali v sobotu, kdy byl v Africe prezident Emmanuel Macron. Francie má v Mali několik tisíc svých vojáků zapojených do boje proti tamním radikálům.

V Abidžanu Macron oznámil, že francouzští vojáci v maliské oblasti Mopti zabili 33 teroristů.

Dnes armáda vydala prohlášení, podle něhož vojáci v sobotu pokračovali v operaci zahájené předchozí noc proti velké skupině teroristů a zabili sedm dalších. "Střely na ně vypálil dron Reaper. Je to první útok, při němž byl použit ozbrojený dron," oznámila armáda.

Vojsko už ve čtvrtek informovalo, že ukončilo test tohoto dronu. Francouzská armáda má na základně v Nigeru tři tato letadla. Dosud Francouzi používali bezpilotní letadla hlavně ke sledování ozbrojených skupin působících jižně od Sahary. Nově jsou drony vybaveny 250kilogramovými bombami.

Příští rok má armáda dostat dalších šest letadel Reaper, která budou vybavena americkými střelami Hellfire. V roce 2025 se počet těchto dronů zvýší na 12 a o dalších pět let později na 24.

Jak napsala agentura AFP, Francie se tak připojuje ke skupině asi deseti zemí, jež používají ozbrojené drony mimo své území. Patří k nim USA, Británie, Izrael, Turecko a také Írán.

Ministryně obrany Florence Parlyová řekla, že pro nasazení dronů platí naprosto stejná pravidla jako pro stíhací letadla.

Francie informuje o likvidaci radikálů v Africe necelý měsíc po úmrtí 13 francouzských vojáků, kteří zemřeli při srážce dvou vrtulníků při bojové akci. Byla to největší ztráta ve francouzské armádě za téměř 40 let.

V Mali působí Francouzi od roku 2014, kdy se tam islamisté pokusili o převrat. Zde a v několika dalších zemích regionu podnikají francouzští vojáci výpady proti ozbrojencům v rámci protiteroristické operace Barkhane. Nasazeno je v ní 4500 příslušníků armády, desítky letounů a stovky armádních vozidel.

Témata:  Armáda Francie Mali Drony

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.