Mali

Česká armáda

Čeští vojáci ve výcvikové misi EU v Mali končí, pokračovat budou v Iráku

Domov

Česká armáda na konci roku ukončí své působení ve výcvikové misi Evropské unie v Mali, v oblasti Sahelu by ale chtěla Česká republika zůstat. ČTK to dnes řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Pokračovat naopak bude mise v Iráku. Poslance proto ministryně požádá o prodloužení příslušného mandátu.

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo nevylučuje, že kvůli působení Rusů v Mali stáhne ze země své vojáky

Svět

Přítomnost ruských sil v Mali nesmí mírovým sborům OSN bránit v jejich misi, ani poskytovat zástěrku pro porušování lidských práv. Řekl to dnes podle agentury Reuters generální inspektor německé armády Eberhard Zorn. Jakýkoli vývoj tímto směrem by podle něj vedl k ukončení vojenského angažmá Německa v africké zemi.

OSN

OSN: Malijské a zahraniční síly v Mali při jedné operaci zabily 50 civilistů

Svět

Malijská armáda a "zahraniční jednotky" blíže neurčené národnosti během jedné operace 19. dubna v Mali zabily nejméně 50 civilistů a zatkly přes 500 lidí, uvedla dnes mise Spojených národů MINUSMA ve své čtvrtletní zprávě o porušování lidských práv. Tato jedna operace představuje více než polovinu z celkem 96 civilních obětí v Mali za druhé letošní čtvrtletí, cituje ze zprávy agentura AFP.

Jana Černochová

Česká armáda zřejmě ve výcvikové misi v Mali pokračovat nebude, řekla Černochová

Domov

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nepředpokládá, že bude prodloužen současný mandát působení české armády ve výcvikové misi Evropské unie v Mali. Z regionu Sahelu, kam Mali spadá, by ale podle ní česká armáda odcházet neměla. Zda bude dále působit v Mali nebo další sahelské zemi, se bude teprve rozhodovat. Názor Černochové je, že se čeští vojáci přesunou do jiného státu. Řekla to dnes na jednání sněmovního branného výboru.

Ilustrační foto

Svět

Islamisté zaútočili na hlavní vojenskou základnu v Mali, kde sídlí prezident

Islámští ozbrojenci dnes zaútočili na hlavní vojenskou základnu Kati v Mali, kde pobývá dočasný prezident země, plukovník Assimi Goita. Během útoku, při kterém ozbrojenci použili i nálože v automobilech, byl zabit jeden voják a sedm útočníků. Dalších osm islamistů malijští vojáci zadrželi, informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroje ozbrojených sil.

Armáda Francie

Francie a evropské země stáhnou vojáky z Mali, v regionu chtějí zůstat

Svět

Francie, její evropští partneři a Kanada ze západoafrického Mali stáhnou své vojáky, kteří tam v rámci operace Barkhane a mise Takuba bojují s islamistickými milicemi. Důvodem jsou zhoršující se diplomatické vztahy s malijskou vládnoucí juntou, napsala s odvoláním na dnešní společné prohlášení zemí agentura AFP. Podle ministryně obrany Jany Černochové také Česko odvolá své vojáky, kteří působí v misi Takuba v Mali.

Mali

Při výbuchu v Mali zemřel jeden voják mírové mise OSN

Svět

Exploze výbušného zařízení na severu Mali si dnes vyžádala život jednoho příslušníka stabilizační mise OSN (MINUSMA), jejíž součástí jsou i čeští vojáci. Čtyři další vojáci jsou zraněni, informovala s odvoláním na prohlášení mise agentura AFP. Národnost obětí zatím není jasná, podle českého ministerstva obrany se ale o Čechy nejedná.

Emmanuel Macron

Svět

Macron oznámil stažení části francouzských sil z Mali

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes oznámil záměr zmenšit francouzský vojenský kontingent v Mali, kde bojuje s džihádisty. Odůvodnil to dosaženými úspěchy a větším zapojením evropských partnerů do tamních operací, napsala stanice BFM TV.

Islámský stát nacvičuje invazi?

V Mali propustili 100 teroristů v rámci výměny za dvě rukojmí

Svět

V Mali propustili z věznic přes 100 islámských radikálů, kteří byli z terorismu buď usvědčení, nebo teprve na procesy čekali. Jak dnes informovala agentura AFP, krok je součástí rozhovorů o výměně vězňů za vysokého maliského představitele a Francouzku, kterou radikálové zajali před čtyřmi lety.

Ilustrační foto

Domov

Zapojí se Česko do války v Mali? Vláda podpořila rozsáhlou misi

Vláda dnes souhlasila s vysláním až šesti desítek vojáků do Mali, Nigeru a Čadu. ČTK to sdělil tiskový odbor úřadu vlády. Misi nyní posoudí Parlament. Pokud by ji poslanci a senátoři schválili, čeští vojáci by se v zemích Sahelu zapojili do boje proti terorismu. Česká armáda již v Mali vojáky má, podílejí se na výcviku a na ochraně výcvikové mise EU. V polovině roku se česká armáda ujme jejího velení.

Armádní dron, ilustrační foto

Francouzské armádní drony v Mali poprvé zasáhly cíl

Svět

Francouzští vojáci nasadili poprvé k útoku ozbrojené bezpilotní letadlo. Oznámilo to dnes ministerstvo obrany, podle nějž byl dron Reaper použit v Mali v sobotu, kdy byl v Africe prezident Emmanuel Macron. Francie má v Mali několik tisíc svých vojáků zapojených do boje proti tamním radikálům.

Pietního aktu se zúčastnili příslušníci 41. a 43. praporu 4. brigády rychlého nasazení

Česká armáda obměnila své vojáky v zahraniční operaci v Mali

Svět

Česká armáda v těchto dnech obměnila své vojáky ve vojenské misi v Mali. Velitelství výcvikové mise Evropské unie v Bamaku i výcvikového centra na základně Koulikoro nově hlídají vojáci ze 7. mechanizované brigády. Armáda to uvedla na svých webových stránkách.

Ilustrační foto

Etnický spor v Mali se vyhrotil: Milice zmasakrovaly 134 muslimských pastevců

Svět

Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keita dnes na mimořádném zasedání vlády oznámil odvolání a nahrazení tří vysokých armádních generálů v reakci na sobotní masakr pastevců v centrálním Mali, při němž bylo zabito 134 lidí a desítky dalších zraněny. Odvoláni byli náčelník generálního štábu armády a vrchní velitelé pozemních sil a letectva, informovala agentura AFP.

Islámský stát

Svět

Francouzští vojáci zabili jednoho z vůdců IS v severní Africe

Paříž/Bamako - Při operaci francouzské armády na východě Mali byl zabit jeden z lídrů severoafrické odnože teroristické sítě Islámský stát (IS). Oznámil to dnes francouzský generální štáb. Při nočním náletu zahynul také další člen teroristické organizace a dva civilisté, napsala agentura Reuters.

Česká armáda

Evropská unie posiluje svoji misi na Mali, působí v ní i Češi

Svět

Brusel - Státy Evropské unie o dva roky prodloužily mandát výcvikové mise v Mali, kde působí i čeští vojáci. Rozšířen byl také její mandát, nově bude zahrnovat také poradenství a výcvik pro společné síly skupiny zemí G5 (Burkina Faso, Mali, Niger, Čad a Mauritánie) v Sahelu. Rada EU o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Islamisté, ilustrační fotografie

V Mali bylo zabito 40 Tuaregů, vraždili prý islamisté

Svět

Bamako - Při dvou útocích na severu Mali zahynulo 40 Tuaregů. Z útoků jsou podezřelí islámští radikálové. Oznámil to guvernér regionu Ménaka. Incidenty se podle něj staly ve dvou opuštěných pouštních vesnicích ve čtvrtek a v pátek.

Armáda Francie

Vojáci OSN se střetli s teroristy v boji o letiště

Svět

Bamako - Islamisté v sobotu napadli základny mírových sil OSN a francouzské armády na letišti u severomaliského Timbuktu palbou minometů, desítkami raket a i dvěma vozidly řízenými sebevražednými atentátníky. Boj podle komuniké vlády trval od druhé hodiny odpolední místního času (16:00 SEČ) do půl sedmé večer (20:30 SEČ).

Aktuálně se děje

20. června 2024 17:49

Armádní stíhačka v Polsku poškodila několik domů na severu země

Polský stíhací letoun MiG-29 ve čtvrtek během cvičení na severu země poškodil střechy několika domů. Informovala o tom polská armáda. Budovy podle nich zasáhla rázová vlna poté, co stíhačka překročila rychlost zvuku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy