Malijská armáda a "zahraniční jednotky" blíže neurčené národnosti během jedné operace 19. dubna v Mali zabily nejméně 50 civilistů a zatkly přes 500 lidí, uvedla dnes mise Spojených národů MINUSMA ve své čtvrtletní zprávě o porušování lidských práv. Tato jedna operace představuje více než polovinu z celkem 96 civilních obětí v Mali za druhé letošní čtvrtletí, cituje ze zprávy agentura AFP.
Údajný masakr se stal v den trhu v obci Hombori v centrálním Mali poté, co malijský vojenský konvoj narazil na improvizované výbušné zařízení. Malijští vojáci "doprovázení zahraničním vojenským personálem v této lokalitě provedli vojenskou čistku, při níž bylo zabito nejméně 50 civilistů (včetně jedné ženy a jednoho dítěte) a více než 500 dalších osob bylo zatčeno", uvedla mise MINUSMA.
Zpráva neuvádí žádné podrobnosti o národnosti doprovázejících vojáků, ale několik západních zemí obvinilo malijskou vládní juntu, že využívá služeb ruských žoldnéřů z tzv. Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny. Paříž kvůli rozkolu ze země po devíti letech stáhla své vojáky, stejný krok zvažuje i Německo a o stažení mluví i další země. Junta obvinění odmítá, v zemi jsou podle ní jen ruští armádní instruktoři.
Dnes zveřejněná zpráva dala za pravdu Francii také ve sporu o video zobrazující, jak vojáci zasypávají desítky těl poblíž základny Gossi. Podle Paříže šlo o ruské žoldnéře, kteří chtěli Francii přičíst zodpovědnost za smrt civilistů a video vzniklo až po odchodu francouzských vojáků ze základny. Podle malijské vojenské vlády není video pravé a má za cíl očernit Bamako.
Zpráva MINUSMA uvedla, že mise zahájila vlastní vyšetřování incidentu. Podle jeho závěrů byla těla do Gossi převezena 20. dubna, den po předání základny Malijcům, a jedná se o oběti z Hombori, píše AFP.
Témata: Mali, OSN (Organizace spojených národů)
Související
2. listopadu 2022 14:01
31. srpna 2022 21:45
31. srpna 2022 11:57
22. července 2022 17:42
17. února 2022 14:23
2. října 2021 20:30