Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN: Malijské a zahraniční síly v Mali při jedné operaci zabily 50 civilistů

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Malijská armáda a "zahraniční jednotky" blíže neurčené národnosti během jedné operace 19. dubna v Mali zabily nejméně 50 civilistů a zatkly přes 500 lidí, uvedla dnes mise Spojených národů MINUSMA ve své čtvrtletní zprávě o porušování lidských práv. Tato jedna operace představuje více než polovinu z celkem 96 civilních obětí v Mali za druhé letošní čtvrtletí, cituje ze zprávy agentura AFP.

Údajný masakr se stal v den trhu v obci Hombori v centrálním Mali poté, co malijský vojenský konvoj narazil na improvizované výbušné zařízení. Malijští vojáci "doprovázení zahraničním vojenským personálem v této lokalitě provedli vojenskou čistku, při níž bylo zabito nejméně 50 civilistů (včetně jedné ženy a jednoho dítěte) a více než 500 dalších osob bylo zatčeno", uvedla mise MINUSMA.

Zpráva neuvádí žádné podrobnosti o národnosti doprovázejících vojáků, ale několik západních zemí obvinilo malijskou vládní juntu, že využívá služeb ruských žoldnéřů z tzv. Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny. Paříž kvůli rozkolu ze země po devíti letech stáhla své vojáky, stejný krok zvažuje i Německo a o stažení mluví i další země. Junta obvinění odmítá, v zemi jsou podle ní jen ruští armádní instruktoři.

Dnes zveřejněná zpráva dala za pravdu Francii také ve sporu o video zobrazující, jak vojáci zasypávají desítky těl poblíž základny Gossi. Podle Paříže šlo o ruské žoldnéře, kteří chtěli Francii přičíst zodpovědnost za smrt civilistů a video vzniklo až po odchodu francouzských vojáků ze základny. Podle malijské vojenské vlády není video pravé a má za cíl očernit Bamako.

Zpráva MINUSMA uvedla, že mise zahájila vlastní vyšetřování incidentu. Podle jeho závěrů byla těla do Gossi převezena 20. dubna, den po předání základny Malijcům, a jedná se o oběti z Hombori, píše AFP.

Témata:  Mali OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.