Údajný masakr se stal v den trhu v obci Hombori v centrálním Mali poté, co malijský vojenský konvoj narazil na improvizované výbušné zařízení. Malijští vojáci "doprovázení zahraničním vojenským personálem v této lokalitě provedli vojenskou čistku, při níž bylo zabito nejméně 50 civilistů (včetně jedné ženy a jednoho dítěte) a více než 500 dalších osob bylo zatčeno", uvedla mise MINUSMA.

Zpráva neuvádí žádné podrobnosti o národnosti doprovázejících vojáků, ale několik západních zemí obvinilo malijskou vládní juntu, že využívá služeb ruských žoldnéřů z tzv. Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny. Paříž kvůli rozkolu ze země po devíti letech stáhla své vojáky, stejný krok zvažuje i Německo a o stažení mluví i další země. Junta obvinění odmítá, v zemi jsou podle ní jen ruští armádní instruktoři.

Dnes zveřejněná zpráva dala za pravdu Francii také ve sporu o video zobrazující, jak vojáci zasypávají desítky těl poblíž základny Gossi. Podle Paříže šlo o ruské žoldnéře, kteří chtěli Francii přičíst zodpovědnost za smrt civilistů a video vzniklo až po odchodu francouzských vojáků ze základny. Podle malijské vojenské vlády není video pravé a má za cíl očernit Bamako.

Zpráva MINUSMA uvedla, že mise zahájila vlastní vyšetřování incidentu. Podle jeho závěrů byla těla do Gossi převezena 20. dubna, den po předání základny Malijcům, a jedná se o oběti z Hombori, píše AFP.