Zástupce maliské bezpečnosti řekl, že vězni byli propuštěni v neděli z centrálního regionu Niono a severního Tessalitu. Poslanec za Tessalit oznámil, že "velké množství vězňů" bylo přepraveno letadlem.

Na svobodu by se v důsledku tohoto kroku měla dostat francouzská humanitární pracovnice Sophie Pétroninová a šéf parlamentní opozice Soumaila Cissé. První z nich je v rukou radikálů od prosince 2016. Ozbrojenci ji unesli v Gau na severu Mali, kde Francouzska žila několik let a vedla tam organizaci, jež pomáhala dětem. V roce 2018 se objevila na videu a žádala o pomoc prezidenta Emmanuela Macrona.

Cissé se do zajetí dostal letos v březnu, když byl unesen z akce pořádané v rámci kampaně před parlamentními volbami. Únos se připisuje skupině kazatele Amadoua Koufy, která působí v centru Mali a je vázaná na Al-Káidu.

Bezpečnostní krize v Mali trvá od povstání radikálů a zastánců nezávislosti na severu země v roce 2012. Letos v srpnu provedla převrat skupina důstojníků a svrhla bývalého prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu. Únos Cissého přispěl k vystupňování požadavku na Keitovo sesazení.