Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Mali propustili 100 teroristů v rámci výměny za dvě rukojmí

Islámský stát nacvičuje invazi?
Islámský stát nacvičuje invazi?
Foto: Reprofoto YouTube

V Mali propustili z věznic přes 100 islámských radikálů, kteří byli z terorismu buď usvědčení, nebo teprve na procesy čekali. Jak dnes informovala agentura AFP, krok je součástí rozhovorů o výměně vězňů za vysokého maliského představitele a Francouzku, kterou radikálové zajali před čtyřmi lety.

Zástupce maliské bezpečnosti řekl, že vězni byli propuštěni v neděli z centrálního regionu Niono a severního Tessalitu. Poslanec za Tessalit oznámil, že "velké množství vězňů" bylo přepraveno letadlem.

Na svobodu by se v důsledku tohoto kroku měla dostat francouzská humanitární pracovnice Sophie Pétroninová a šéf parlamentní opozice Soumaila Cissé. První z nich je v rukou radikálů od prosince 2016. Ozbrojenci ji unesli v Gau na severu Mali, kde Francouzska žila několik let a vedla tam organizaci, jež pomáhala dětem. V roce 2018 se objevila na videu a žádala o pomoc prezidenta Emmanuela Macrona.

Cissé se do zajetí dostal letos v březnu, když byl unesen z akce pořádané v rámci kampaně před parlamentními volbami. Únos se připisuje skupině kazatele Amadoua Koufy, která působí v centru Mali a je vázaná na Al-Káidu.

Bezpečnostní krize v Mali trvá od povstání radikálů a zastánců nezávislosti na severu země v roce 2012. Letos v srpnu provedla převrat skupina důstojníků a svrhla bývalého prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu. Únos Cissého přispěl k vystupňování požadavku na Keitovo sesazení.

Témata:  Mali terorismus Al-Káida

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.