Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Historický den pro českou armádu. Vůbec poprvé velí zahraniční misi

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Česká armáda ode dneška poprvé ve své historii povede mezinárodní spojeneckou vojenskou misi. Do čela výcvikové mise Evropské unie v Mali se postaví brigádní generál František Ridzák. Velitelskou funkci mu dnes předá jeho portugalský předchůdce Joao Boga Ribeiro.

Ridzák bude velet více než 700 vojákům z asi dvou desítek zemí. Hlavním úkolem mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády, která bojuje proti islámským radikálům. Česká republika do ní v současné době přispívá 120 vojáky.

Ridzák do Mali přiletěl již před měsícem, od té doby se s misí seznamoval. Jeho tým dorazil o něco později. Ve své nové funkci bude Ridzák řešit nejen otázky výcviku, ale zabývat se bude muset i opatřeními proti šíření koronaviru, který Mali i samotnou EUTM postihl. Slavnostní předávací ceremoniál se kvůli protipandemickým opatřením uskutečnil v omezené míře. Trval asi hodinu a skončil před 13:00 středoevropského letního času.

A tohle je nový velitel výcvikové mise EU v Mali ??brigádní generál František Ridzák ?? pic.twitter.com/C6vaKT32h2

— Armáda ČR (@ArmadaTweetuje) June 12, 2020

Ridzák při převzetí velení podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové poděkoval svému předchůdci za to, co udělal pro celou misi i pro něj jako nastupujícího velitele. Řekl, že za dosavadní čtyři týdny v Mali se naučil dvě důležitá poselství. A to, že klíčovým slovem pro úspěch je "sladění" a že důležitým heslem je "jsme spolu". Heslo "jsme spolu" chce naplnit "sladěním" společného úsilí z každodenního života příslušníků mise. Možnost velet EUTM označil za privilegium pro sebe i svou zemi.

Kromě velitele celé mise česká armáda přebírá i další významné posty v jejím velení. Do Mali kvůli zajištění velení mise vyslala 40 vojáků. Část z nich bude tvořit Ridzákův osobní štáb, další se zapojí do práce mezinárodního štábu mise. Funkci náčelníka štábu zaujme plukovník Václav Vlček. Čeští důstojníci také převezmou dvě oddělení mezinárodního štábu. Funkce velitele výcvikové základny Koulikoro se ujme plukovník Martin Botík.

Armáda již dříve uvedla, že v misi budou působit i tři civilní odborníci, a to politický poradce, poradkyně pro genderové záležitosti a znalec na francouzštinu. Mezi čtyřicítkou vojáků, které armáda pro účely velení mise vybrala, jsou zdravotníci, vojenský lékař, vojenský veterinář, specialisté na výcvik, právník, finanční specialista nebo tiskový mluvčí. V týmu je sedmnáct důstojníků, kteří ovládají anglický i francouzský jazyk. Ve velení mise budou celkem tři ženy.

V Mali bude i nadále působit české úkolové uskupení více než sedmi desítek vojáků, kteří mají na starosti ochranu velitelství a výcvikové základny. Součástí týmu jsou i instruktoři, kteří se podílí na výcviku malijských vojáků.

Rada Evropské unie letos rozšířila mandát mise a navýšila počty personálu i rozpočet. Mise tak bude moci prostřednictvím vojenského poradenství či výcviku poskytnout vojenskou pomoc i dalším zemím, především Nigeru a Burkině Faso. Naplnění nového mandátu bude jedním z Ridzákových úkolů.

Podle ministra obrany Lubomíra Metnara je dnešek pro českou armádu významným dnem. "Je to projev důvěry v profesionalitu českých vojáků, ale také výzva a důležitý příspěvek v boji proti terorismu a nelegální migraci," uvedl na twitteru. Připomněl, že česká armáda v Mali působí již sedm let.

Témata:  Armáda České Republiky Mali Lubomír Metnar Česká republika EU

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy