Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Mali bylo zabito 40 Tuaregů, vraždili prý islamisté

Islamisté, ilustrační fotografie
Islamisté, ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto Al-Jazeera

Bamako - Při dvou útocích na severu Mali zahynulo 40 Tuaregů. Z útoků jsou podezřelí islámští radikálové. Oznámil to guvernér regionu Ménaka. Incidenty se podle něj staly ve dvou opuštěných pouštních vesnicích ve čtvrtek a v pátek.

Útoky vyvolaly obavy z opětovného rozšíření nepokojů. Podle jednoho z úředníků se místní obávali odvety islamistů, kteří v posledních týdnech utrpěli velké ztráty. "Ale nikdo si nepředstavoval, že takto zabijí civilisty," řekl úředník agentuře AFP.

V roce 2012 v Mali zahájili etničtí Tuaregové povstání, jejich cílem bylo vytvořit nový stát. Do povstání se ale pak vmísili stoupenci teroristické organizace Al-Káida, kteří se zmocnili měst na severu a začali tam uplatňovat islámské právo šaría.

Francouzské vojenské jednotky teroristy z území vytlačily o rok později, radikálové ale v oblasti dál útočí. V zemi od roku 2013 působí mírové síly OSN, mezi nimiž jsou i čeští vojáci.

Témata:  Mali teroristické útoky v Mali násilí úmrtí terorismus

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.