Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vojáci OSN se střetli s teroristy v boji o letiště

Armáda Francie
Armáda Francie
Foto: Armée de Terre

Bamako - Islamisté v sobotu napadli základny mírových sil OSN a francouzské armády na letišti u severomaliského Timbuktu palbou minometů, desítkami raket a i dvěma vozidly řízenými sebevražednými atentátníky. Boj podle komuniké vlády trval od druhé hodiny odpolední místního času (16:00 SEČ) do půl sedmé večer (20:30 SEČ).

Při přestřelce byl jeden voják zabit a desítka dalších utrpěla zranění. "Teroristé, kteří si nasadili modré přilby, se pokusili proniknout do táborů ve dvou autech naplněných výbušninami. Jedno bylo v barvách maliské armády, druhé mělo nápis OSN," uvedla maliská vláda v komuniké. V přestřelce jedno z vozidel vybuchlo, druhé se podařilo znehybnit.

Experti podle agentury AFP vyhodnotili útok jako bezprecedentní svou rozsáhlostí a komplexností. Podle agentury AP je z deseti zraněných francouzských vojáků polovina ve vážném stavu. K útoku se zatím nepřihlásila žádná z mnoha extremistických skupin působících v oblasti.

V misi OSN, která v Mali působí od července 2013, je nyní nasazeno na 12.500 vojáků a policistů. V operaci dosud přišlo o život 160 "modrých přileb".

Severní část Mali na jaře roku 2012 ovládli islámští radikálové napojení na Al-Káidu. Díky mezinárodní intervenci zahájené v roce 2013 byli sice vytlačeni, ale operace proti nim stále pokračují. Velké oblasti Mali stále nejsou pod kontrolou maliské armády ani mezinárodních jednotek. 

Stabilizovat Mali se snaží také operace Evropské unie, které se účastní i několik desítek českých vojáků, z nichž většina střeží velitelství v metropoli Bamaku, kde je situace označována za klidnou a stabilní. 

Témata:  Mali teroristické útoky v Mali OSN (Organizace spojených národů) Francouzská armáda Armáda Francie

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.