Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stojíme na straně katolíků, řekl Macron. Francie posílá do ulic další vojáky

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francie po dnešním islamistickém útoku v Nice nasadí další vojáky kvůli posílení ochrany památek, škol a svatostánků - jejich počet se více než zdvojnásobí na 7000. Řekl to francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle něj nyní útoku čelí celá země, a to kvůli ochraně svých hodnot jako jsou svoboda a odhodlání nepoddat se teroru.

Muž s nožem dnes při útoku v kostele v jihofrancouzském přímořském městě Nice zabil tři lidi, během činu i po zadržení policií provolával arabsky Alláhu akbar (Bůh je velký).

Podle Macrona šlo o islamistický útok, už druhý za poslední měsíc. V půlce října mladík čečenského původu brutálně zavraždil středoškolského učitele za to, že při výuce ukazoval karikatury proroka Mohameda.

Francouzský prezident útok v Nice během návštěvy města odsoudil a zdůraznil, že se jednalo o útok na katolíky. "Celý národ nyní stojí a bude stát na jejich straně, tak aby byla v naší zemi nadále zaručena svoboda vyznání," řekl.

Vojáky k ochraně strategických míst francouzská vláda povolala po teroristických útocích v Paříži z ledna 2015. V rámci takzvané operace Sentinelle vojáci hlídkují v ulicích a střeží náboženské stavby a místa s velkým výskytem lidí. Dosud jich bylo nasazeno 3000, nyní je posílí další 4000 příslušníků armády.

Témata:  Emmanuel Macron Francie Armáda Francie

Aktuálně se děje

25. května 2024 21:53

Zastavení invaze do Rafahu posílí Hamás, tvrdí Británie

Britská vláda zkritizovala rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který nařídil Izraeli okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Podle Londýna toto rozhodnutí posílí palestinské hnutí Hamás, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy