Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA se ohledně kontraktu na ponorky zachovaly neobratně, řekl Biden Macronovi

Joe Biden, prezident USA
Joe Biden, prezident USA
Foto: Facebook Joe Biden

Spojené státy se zachovaly "neobratně", když uzavřením paktu s Británií a Austrálií připravily Francii o obří zakázku na dodávku 12 ponorek australské armádě. Na setkání v předvečer summitu zemí G20 to dnes řekl americký prezident Joe Biden svému francouzskému protějšku Emmanuelu Macronovi.

Biden se Macronovi neomluvil, ale uznal, že Spojené státy měly svého spojence o dohodě informovat dříve, napsala agentura AP.

Uzavření americko-australsko-britského paktu nazvaného AUKUS v září vyvolalo ostrou diplomatickou roztržku. Paříž tvrdila, že ji o chystané dohodě nikdo předem neinformoval a že byla postavena před hotovou věc. V důsledku dohody Francie ztratila zakázku na dodávku ponorek za 40 miliard dolarů (889 miliard korun). Francie kvůli tomu na protest dočasně stáhla své velvyslance z USA a Austrálie.

"Myslím, že to, co jsme udělali.... bylo neobratné," řekl Biden. "Měl jsem za to, že Francie byla informována dávno předtím," dodal a uznal, že jednání se spojencem vyžaduje více slušnosti.

Macron řekl, že obě země by měly lépe spolupracovat, aby se napříště podobným nedorozuměním vyhnuly. "Záleží hlavně na tom, co společně podnikneme v nadcházejících týdnech, měsících a letech," uvedl francouzský prezident.

Témata:  Joe Biden Emmanuel Macron Armáda Francie

Aktuálně se děje

22. května 2024 18:10

Advokátka se vzdala zastupování muže, který postřelil Fica

Na den přesně před týdnem šokoval Slovensko atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Jen několik dní byla právní zástupkyní obviněného Juraje C. advokátka Martina Čierna z Nitry. Ve středu se jeho zastupování vzdala. Pachateli útoku na předsedu vlády hrozí i doživotí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy