Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Havaj je v pozoru: Po testu severokorejské rakety oživuje varovný systém ze studené války

Severokorejské rakety BM25 Musudan
Severokorejské rakety BM25 Musudan
Foto: Daily Telegraph

Honolulu (USA) - Havajské úřady se rozhodly oživit letitý varovný systém z dob studené války, který měl upozorňovat obyvatelstvo na možný jaderný úder nepřítele. Napsala to agentura AP.

Místo sovětských bomb mají ale sirény varovat před severokorejskými strategickými raketami, jejichž další test Pchjongjang provedl ve středu.

Novou funkci sirén chtějí havajské bezpečnostní složky vyzkoušet v pátek. Na jejich zvuk jsou obyvatelé ostrovů zvyklí, protože sirény občas varují před možnými živelnými pohromami, například přívalovými vlnami cunami. Zvuk jaderného alarmu má být ale jiný.

Americký stát Havaj je severokorejskému území nejblíže, atraktivním terčem by se pro Pchjongjang mohl stát i kvůli silné přítomnosti americké armády. Podle expertů ve středu KLDR vyzkoušela nový typ mezikontinentální balistické rakety, která by mohla zasáhnout nejen Havaj, ale údajně celé Spojené státy. Na Havajské ostrovy by severokorejská raketa dopadla 20 minut po startu.

Témata:  Severní Korea Hawai USA severokorejské zbraně

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.