Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínské úřady zakázaly v Pekingu odpalování petard a ohňostrojů

Peking
Peking
Foto: Pixabay

Peking - Čínské úřady zakázaly v metropoli Pekingu odpalování petard a ohňostrojů. Důvodem je, že ohňostroje přispívají k znečištění ovzduší.

Opatření bylo vydáno před blížícím se lunárním Novým rokem, který připadne na 16. února. Zábavní pyrotechnika odpalovaná v předvečer svátku bývá jednou z hlavních součástí oslav. Hlasité petardy a rachejtle mají zahánět zlé duchy.

Pekingské úřady schválily nové nařízení v pátek, oznámila tisková agentura Nová Čína. Zákaz se má týkat oblasti ohraničené pátým dálničním okruhem, který je od centra vzdálený deset kilometrů.

Snahy o zmírnění zimní smogové krize v severním průmyslovém pásu Číny, který zahrnuje i Peking, maří průmysl založený na spalování uhlí, vytápění domácností a stále rostoucí počet aut v ulicích. Nejvíce lidí cestuje v Číně právě v období kolem lunárního Nového roku, kdy si mnoho Číňanů bere svou jedinou dovolenou. Během čtyřicetidenního období kolem Nového roku lidé v Číně uskuteční kolem tří miliard různých cest.

Témata:  Čína ohňostroje

Související

Aktuálně se děje

12. prosince 2025 20:29

12. prosince 2025 8:34

Poslední rozloučení se scénografem Janem Duškem (†83). Zaujala role Havlové

Česko se v druhém prosincovém týdnu loučí s řadou známých osobností. Už ve středu dali lidé sbohem Janu Duškovi, jednomu z nejvýraznějších českých scénografů. Dušek zemřel v úvodu minulého týdne. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy