reklama

Když v roce 1963 vyšlo najevo, že se Keelerová stýká s ministrem obrany Johnem Profumem a zároveň je milenkou sovětského námořního přidělence v Londýně, vyvolalo to na britské politické scéně mimořádný skandál.

Profumo, který o vztahu před parlamentem lhal, byl posléze nucen odstoupit a aféra otřásla i tehdejší konzervativní vládou Harolda Macmillana, která o několik měsíců později padla. Keelerová se po zbytek svého života snažila nechtěné proslulosti uniknout, napsala agentura AP.

Bývalá modelka v 90. letech v rozhovoru s novináři připustila, že byla sovětskou špiónkou a že pro sovětskou ambasádu zjišťovala různé informace, ačkoli prý příliš nerozuměla tomu, co činí. Televize BBC začne o skandálu příští rok natáčet seriál.

Keelerová zemřela v pondělí před půlnocí v nemocnici poblíž města Farnborough v jižní Anglii. Několik měsíců ji sužovala chronická obstrukční plicní nemoc.

Na konci minulého měsíce zveřejnila britská tajná služba MI5 dokumenty, z nichž vyplývá, že Profumo měl ve 30. letech vztah s německou modelkou Giselou Kleinovou, pozdější nacistickou špiónkou.

Kleinová později za války v Paříži spolupracovala s nacistickými tajnými službami. Po osvobození francouzské metropole byla uvězněna za špionáž a po propuštění se provdala za svého vězeňského dozorce Edwarda Winegarda. Vztah s Američanem Winegardem se ale v roce 1950 rozpadl, protože Kleinová nadále udržovala kontakt s Profumem.

A právě na fakt, že vztah mezi Profumem a Kleinovou v nějaké formě trval nejméně do roku 1950, upozornila v roce 1963 britská tajná služba MI6 své kolegy z kontrarozvědky MI5 věnujícím se pozadí Profumovy tehdejší aféry.

Profumo se po svém politickém pádu v roce 1963 věnoval výhradně charitativní činnosti, za což byl později odměněn Řádem britského impéria. Zemřel v roce 2006 v 91 letech.