Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koalice zesílila nálety na Jemen

Vlajka Jemenu
Vlajka Jemenu
Foto: Pixabay

Saná - Koalice pod vedením Saúdské Arábie dnes brzy ráno zesílila letecké údery na Jemen. Příznivkyně bývalého prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, kterého Húsíové zabili v pondělí, se dnes na různých místech Saná dožadovaly vydání jeho pozůstatků.

Koalice vedla desítky útoků na pozice povstaleckých Húsíů v metropoli Saná a na severu země. Informuje o tom agentura Reuters.

Spojenectví mezi Sálihem a šíitskými povstalci se rozpadlo minulý týden, když bývalá hlava státu oznámila, že je ochotna vyjednávat se Saúdskou Arábií.

Šíitské povstalce podporuje Írán a v roce 2015 vstoupila do bojů arabská koalice vedená Rijádem, aby vliv Íránu v Jemenu zastavila. Jednotky, jež zůstaly věrné Sálihovi, bojovaly dosud na straně šíitů. Sálih ale v sobotu vyzval Rijád k dialogu a arabská koalice pak zaútočila na pozice Húsíů v Saná.

Rebelové, kteří od Sálihovy smrti kontrolují celou metropoli, skupinky žen v černém oblečení rozehnali. Podle ní stále není jasné, zda byl již exprezident pohřben, nebo ne.

Témata:  Jemen Saúdská Arábie Saudi Arabia Army

Související

Aktuálně se děje

5:00

Předpověď počasí na měsíc: Silné mrazy se v únoru vrátí

Meteorologové zveřejnili výhled počasí na nadcházející čtyři týdny, který pokrývá období do 22. února 2026. Podle aktuálních dat se očekává, že teplotní trend z ledna bude pokračovat i nadále, což znamená, že celé období by mělo být jako celek teplotně průměrné. Nejnižší noční teploty se budou nejčastěji pohybovat v rozmezí -1 až -5 °C, ovšem při vyjasnění nebo na sněhové pokrývce mohou klesnout i hlouběji. Denní maxima by měla dosahovat +1 až +5 °C.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Hodiny posledního soudu

Hodiny posledního soudu se posunuly. Svět je nejblíže ke globální katastrofě v celé historii

Symbolické hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) se posunuly na 85 sekund do půlnoci, což je nejblíže ke globální katastrofě v celé jejich historii. Odborníci z organizace Bulletin of the Atomic Scientists, kterou po druhé světové válce založili vědci jako Albert Einstein nebo Robert Oppenheimer, varují před bezprecedentním nárůstem rizik. Lidstvo se podle nich ocitlo v bodě, kdy agresivní nacionalismus a selhání politických elit urychlují cestu k apokalypse způsobené jadernými zbraněmi, klimatickou krizí a nekontrolovanými technologiemi.