Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Europoslanci zamítli vysílání on-line televizí přes hranice

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: David Trlica, Globe24.cz

Štrasburk - Evropský parlament dnes zamítl návrh Evropské komise na zpřístupnění internetového televizního vysílání z jednotlivých členských zemí na celém území unie.

Poslanci vyšli vstříc majitelům autorských práv a shodli se pouze na povolení zpravodajství a pořadů o aktuálním dění, naopak u filmů či seriálů zjednodušení jejich televizních přenosů do zahraničí nepodpořili.

Komise navrhovala, aby u on-line televizního vysílání musel provozovatel řešit autorská práva pouze v zemi původu, v dalších členských státech pak měl mít možnost obsah zpřístupnit libovolně.

Podle EK by se celoevropským zpřístupněním on-line obsahu zohlednil trend, podle něhož více než polovina obyvatel EU ve věku od 15 do 45 let sleduje televizi prostřednictvím internetu nejméně jednou týdně. Přes 20 milionů obyvatel unie pak dlouhodobě nežije v zemi svého původu.

Většina poslanců však tyto argumenty považovala za méně důležité než zachování současné ochrany autorských práv a podpořila návrh omezený pouze na zpravodajství a aktuální dění. "Považuji to za velkou chybu, legislativa by měla respektovat EU jako jednotný prostor, kde není žádoucí blokovat obsah televizního a rozhlasového vysílání podle země původu," říká česká europoslankyně zvolená za ANO Dita Charanzová.

Témata:  EU televize

Související

Aktuálně se děje

7. ledna 2026 14:10

Agáta Hanychová prozradila, co je od ledna jinak. Jde o děti

Agáta Hanychová je trojnásobnou maminkou, ale péči o potomky jí svým způsobem komplikuje fakt, že každého má s jiným partnerem. S otci dětí se tak musí domlouvat. Fanouškům nyní přiznala, že s novým rokem nastávají zásadní změny.

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy