Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Státy EU na status Jeruzaléma názor nezměnily

Izrael, Jeruzalém
Izrael, Jeruzalém
Foto: Pixabay

Brusel - I poté, co Spojené státy uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele, lídři zemí Evropské unie nezmění svou pozici. Shodli se na tom při dnešním večerním jednání.

Na twitteru o tom informoval předseda unijních summitů Donald Tusk. Podle EU je jediným řešením vznik nezávislých států Izraele a Palestiny, přičemž Jeruzalém bude hlavním městem obou.

Svou stávající pozici zopakovala bezprostředně po prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o Jeruzalémě například šéfka unijní diplomacie Fedrica Mogheriniová. Status Jeruzaléma by měl být podle EU výsledkem mezinárodních jednání.

"Jediné reálné řešení izraelsko-palestinského konfliktu jsou dva státy s Jeruzalémem jako hlavním městem obou," řekla v pondělí při setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Šéfové států a vlád EU podle Tuska dnes zopakovali svou podporu "dvoustátního řešení". "V tomto kontextu zůstává pozice EU k Jeruzalému nezměněna," uvedl na twitteru Tusk.

Podle informací ČTK přišla s podrobnějším návrhem unijní pozice k americkému uznání Jeruzaléma Francie, zatím však není jasné, co materiál obsahuje.

Témata:  Jeruzalém EU Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:09

Další hvězda v nemocnici. Tereza Ramba posílá fanouškům dobrou zprávu

Na seznam hvězd českého šoubyznysu, které v poslední době skončily v péči lékařů, přibyla Tereza Ramba. Fanouškům sice neozřejmila, co přesně jí je, vážné zdravotní problémy ale přiznala. Podle svých slov je naštěstí z nejhoršího venku.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.