Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mladí Číňan jde do vězení za to, že pošlapal portrét Čingischána. Video pobouřilo veřejnost

Čína
Čína
Foto: Pixabay

Peking - Číňan (19), který pošlapal portrét Čingischána, dostal rok vězení. Etničtí Mongolové, kteří v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko žijí, slavného dobyvatele stále chovají ve velké úctě.

Mladík video nahrál na platformu Kuaishou a prostřednictvím aplikace WeChat je sdílel s různými skupinami i se svými přáteli. Jeho čin vyvolal silnou reakci veřejnosti, na policii jej ohlásilo několik lidí. Úřady posléze video z internetu odstranily. Muž se u soudu omluvil za to, že "dotkl cítění veřejnosti".

Soud v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko jej odsoudil za podněcování etnické nenávisti a etnickou diskriminaci. Výši trestu část lidí kritizovala na sociálních sítích. Jeden uživatel čínskou vládu obvinil, že zemi spravuje "jako za časů Mongolů".

Mongolská říše, kterou Čingischán založil, byla největším státním útvarem v dějinách lidstva. Rozkládala se od břehů Tichého oceánu až do Evropy. Čingischánovi nástupci v Číně vládli do roku 1368. Mongolský dobyvatel zemřel roku 1227.

Témata:  Čína Mongolsko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.