Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

K útoku na letiště v Egyptě se hlásí IS, dnes pokračovaly boje

Bojovníci Islámského státu
Bojovníci Islámského státu
Foto: Wikimedia Commons

Káhira - Egyptská armáda se dnes střetla s islamisty poblíž města Aríš na severu Sinaje, na jehož vojenské letiště v úterý zaútočili ozbrojenci a zabili jednoho důstojníka. K útoku, který zasáhl základnu v době utajované návštěvy ministrů vnitra a obrany, se dnes přihlásil Islámský stát (IS)

Voják a pět radikálů zahynulo v dnešních bojích. IS uvedl, že v úterý útočil řízenou protitankovou střelou a terčem byli právě dva členové vlády.

Oba ministři dnes jednali s prezidentem Abdal Fattáhem Sísím a na fotografii ze schůzky "vypadali v pořádku", napsala AP. Při incidentu zemřel důstojník vojska a další dva vojáci byli zraněni. Není známo, zda členové kabinetu byli na letišti i v momentě útoku, ovšem jeho načasování naznačuje, že zpravodajské a vojenské schopnosti IS na Sinaji rostou, neboť cesty ministrů se v Egyptě dopředu neoznamují a média je živě nepokrývají.

Na Sinajském poloostrově bojuje Egypt proti islamistickým skupinám už delší dobu, zejména po roce 2013 a svržení fundamentalistického prezidenta Muhammada Mursího se však konflikt vystupňoval.

Po listopadovém útoku na mešitu v Bir al-Abdu nařídil prezident Sísí armádě urychleně Sinaj zabezpečit, byť za použití hrubého násilí. Vláda od roku 2013 výrazně omezila na poloostrov přístup novinářů.

Témata:  Islámský stát Egypt Abd Fattáh Sísí

Související

Aktuálně se děje

1. dubna 2025 13:44

Česko se obává zavlečení slintavky a kulhavky. Jaká nová opatření platí?

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy