Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do Jižní Koreje uprchl voják z KLDR, na hranicích se střílelo

Jižní Korea, ilustrační foto
Jižní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Soul - Jihokorejská hlídka dnes v prostoru demilitarizované zóny na hranicích s KLDR vypálila 20 varovných výstřelů na severokorejskou jednotku, která v demilitarizované zóně hledala vojáka prchajícího z KLDR.

Oznámila to jihokorejská agentura Jonhap. Podle jihokorejského ministerstva obrany severokorejský voják bezpečně hranici přeběhl.

Střelba zazněla ve chvíli, kdy se severokorejští vojáci v husté mlze přibližovali k demarkační linii, uvedla jihokorejská agentura. Dezertér v té době byl už na jihokorejském hraničním postu. Severokorejská strana údajně na varovné výstřely odpověděla palbou. Jihokorejské ministerstvo obrany tuto informaci zatím nepotvrdilo.

Severokorejský voják hranici překročil po osmé hodině ranní místního času (krátce po půlnoci SEČ). Jeho útěk bezprostředně žádná střelba nedoprovázela. Voják severokorejské armády nižší hodnosti se přes hranice dostal v centrální části demilitarizované zóny, která rozděluje obě části Korejského poloostrova.

V posledních pěti týdnech jde už o druhý podobný případ. V polovině listopadu byl palbou ze severokorejské strany těžce zraněn jiný voják v okolí hraničního Pchanmundžomu. Projel v terénním voze severokorejské kontrolní stanoviště, ale následně s autem uvázl zřejmě v příkopě.

Zběh pak z auta vyskočil a na jihokorejskou stranu utíkal, zatímco severokorejští vojáci na něj ze vzdálenosti pouhých několika metrů zahájili palbu. KLDR po incidentu posílila v demilitarizovaném pásmu bezpečnostní opatření.

Témata:  Severní Korea Jižní Korea

Související

Aktuálně se děje

19. července 2025 19:59

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy