Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Selhala bezpečnostní opatření u letu společnosti EgyptAir? Odborník přinesl špatné zprávy

Airbus A320 společnosti Egypt Air
Airbus A320 společnosti Egypt Air
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Paříž - Po zřícení airbusu společnosti EgyptAir, který letěl na lince Paříž-Káhira, se začalo ve Fracii mluvit o selhání bezpečnostních opatření na letištích. Odborník ale namítá, že ta nikdy nemohou být dokonalá. Ani v Paříži, ani jinde na světě.

"Kvůli rozporům mezi časem a bezpečností je možné projít s jakýmkoli druhem nebezpečných předmětů přes každé letiště," tvrdí uznávaný kriminolog Alain Bauer. "Každý se chce dostat do letadla rychle, takže každý souhlasí s kompromisem mezi časem a bezpečností," dodal.

Útočníci mají k dispozici nejen stále sofistikovanější zařízení, které maskují výbušniny jako list papíru či sypkou hmotu ukrytou například v lahvičkách od léků, problémem je i citlivost bezpečnostních systémů a postupů.

Zdroj: YouTube

Příkladem toho je i pařížského letiště Charlese de Gaullea, odkud stroj EgyptAir odletěl do Káhiry. Na tomto velkém pařížském letišti takzvanou červenou kartu, která opravňuje ke vstupu do vyhrazených prostorů, má podle AP 85.000 členů personálu.

Ačkoli zatím příčina tragédie známa není, vyšetřovatelé již nyní prověřují řadu možných scénářů. Zaměřují se tak mimo jiné i na personál letiště.

Po loňských útocích na satirický magazín Charlie Hebdo úřady po bezpečnostních prohlídkách zrušily platnost, případně odmítly vydat 85 zmíněných červených vstupních karet. Většina případů zrušení platnosti se týkala možné radikalizace zaměstnanců.

Radikalizace je vnímána jako vážné ohrožení bezpečnosti. Ukázalo se, že sebevražedný atentátník Najim Laachraoui, který se letos v březnu odpálil na bruselském letišti Zaventem, kdysi pracoval jako člen letištního personálu.

Témata:  terorismus letiště zřícení letadla Egypt Air

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.