Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřel americký astronaut McCandless, jako první vystoupil z lodě bez lana

vesmir
vesmir
Foto: Pixabay

Houston - Ve věku 80 let ve čtvrtek zemřel americký astronaut Bruce McCandless. Byl prvním člověkem, který vykročil do kosmického prostoru bez pevného spojení s lodí.

NASA oznámila, že McCandless zesnul v Kalifornii, příčinu jeho úmrtí ale neuvedl.

Bruce McCandless se jako první vydal na procházku do vesmíru, aniž by byl připoután ke kosmické lodi, v únoru 1984. Od raketoplánu Challenger se vzdálil na více než 90 metrů.

V roce 1990 byl členem posádky raketoplánu, který vynesl na oběžnou dráhu Hubbleův vesmírný dalekohled.

Témata:  úmrtí vesmir NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír)

Související

Aktuálně se děje

23. června 2026 10:34

Hra o moc na účet Česka. Opoziční politici kritizují rozhodnutí Babišovy vlády

Nynější sněmovní opozice se ve sporu ohledně složení české delegace na letošním summitu NATO postavila na stranu prezidenta Petra Pavla. Rozhodnutí Babišovy vlády označili někteří výrazní opoziční politici za trapné, nebezpečné a pomstychtivé. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy