Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřel americký astronaut McCandless, jako první vystoupil z lodě bez lana

vesmir
vesmir
Foto: Pixabay

Houston - Ve věku 80 let ve čtvrtek zemřel americký astronaut Bruce McCandless. Byl prvním člověkem, který vykročil do kosmického prostoru bez pevného spojení s lodí.

NASA oznámila, že McCandless zesnul v Kalifornii, příčinu jeho úmrtí ale neuvedl.

Bruce McCandless se jako první vydal na procházku do vesmíru, aniž by byl připoután ke kosmické lodi, v únoru 1984. Od raketoplánu Challenger se vzdálil na více než 90 metrů.

V roce 1990 byl členem posádky raketoplánu, který vynesl na oběžnou dráhu Hubbleův vesmírný dalekohled.

Témata:  úmrtí vesmir NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír)

Související

Aktuálně se děje

9. března 2026 19:55

Otřes v ČT: Moravec prozradil, co ho přimělo odejít. Končí i jeho kolegové

Éra Václava Moravce v České televizi po více než dvou desetiletích nečekaně končí. Známý moderátor svůj odchod oznámil v přímém přenosu na závěr pravidelné nedělní diskuse, čímž zaskočil nejen diváky, ale i samotné vedení instituce. Moravec později v rozhovoru přiznal, že finální text svého prohlášení si připravil až v neděli ráno a do poslední vteřiny váhal, zda papír s verdiktem skutečně vytáhne a přečte.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy