Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Předsedkyně polského soudu poslala vládě ostrý dopis, viní ji z převratu proti justici

Varšava
Varšava
Foto: Pixabay

Varšava - Reformu zákona, která omezuje při dohledu nad hlasováním pravomoci ústřední volební komise a posiluje pozici ministra vnitra a parlamentu, schválily v polovině prosince obě komory polského parlamentu. Šéfka polského Nejvyššího soudu v otevřeném dopise nyní obvinila vládu, že "provádí převrat" proti justici.

Malgorzata Gersdorfová v pátek napsala, že vláda chodí podél propasti, do níž může spadnout celý národ.  "Převrat proti struktuře jedné z nejdůležitějších státních institucí se uskutečňuje - nikoliv s ozbrojenými silami nebo polovojenskými jednotkami, ale zneužitím právních institucí," uvedla.

Evropská komise (EK) došla tento týden ve středu k závěru, že v Polsku hrozí jasné riziko závažného porušení vlády práva a spustila postup, na jehož konci zemi hrozí pozastavení hlasovacích práv v Evropské unii.

Polský prezident po zveřejnění závěru komise oznámil, že dva ze sporných justičních zákonů podepíše. Jde o dvojici norem, která posiluje vliv vládnoucích politiků na personální obsazení soudů.

Postup, jež EK zahájila, umožňuje článek sedm lisabonské smlouvy, která platí od roku 2009. Dosud jej ale komise nikdy nepoužila. Polsko nyní dostalo tři měsíce, aby věc ještě vyřešilo, a pokud se tak stane, je komise připravena postup zastavit.

Témata:  Polsko justice Evropská komise (EK)

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.