Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Toto letadlo spadne, stálo na Airbusu A320 společnosti EgyptAir, které se zřítilo

Airbus A320 společnosti Egypt Air
Airbus A320 společnosti Egypt Air
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Káhira – Od zmizení a tragického zřícení letadla Airbus A320 společnosti EgyptAir již uplynuly tři dny a záchranářům a nasazeným pátracím jednotkám se pomalu začíná dařit nacházet jednotlivé díly skládačky. Americký deník New York Times nyní varuje, že si letecká společnost EgyptAir byla vědoma bezpečnostních rizik.

„Pošleme letadlo k zemi"

Může se to zdát být děsivou náhodou – letadlo, které se zřítilo do Středozemního moře, se asi před dvěma let stalo obětí vandalismu, během kterého političtí vandalové na břicho letadla arabsky napsali: „Tohle letadlo pošleme k zemi."

Vandalové také využili podobnosti ve výslovnosti registrační značky letadla, SU-GCC, a jménem egyptského prezidenta Abda al-Fattáha as-Sísího a napsali na letadlo „zrádce" a „vrah".

Podle tří členů ochranky společnosti EgyptAir, se kterými bylo mluveno nezávisle na sobě a kteří trvali na zachování anonymity, prozradili, že za graffiti byli zodpovědní pracovníci káhirského letiště. Veřejně ale o této záležitosti mluvit nesmí. Uvedli také, že za vandalismem stála spíše politická situace v Egyptě.

Nejasné informace

„Od té doby aerolinky zavedly různá nová bezpečnostní opatření, která měla být odpovědí na egyptský politický rozkol, džihádistické násilnosti a další letecké katastrofy, jako bylo zřícení ruského letadla, během kterého v říjnu minulého roku zemřelo 224 lidí. EgyptAir propustila některé zaměstnance kvůli jejich politickým názorům, zvýšila frekvenci palubních prohlídek a během letů přidala neozbrojenou ochranku," vysvětluje deník.

Jak deník zdůrazňuje, není ale jisté, zda opatření pomohla. Připomíná, že po přezkoumání údajů z nalezené černé skříňky, které obsahují informace o posledních momentech letadla, francouzští vyšetřovatelé zjistili, že při zřícení do moře se spustily detektory kouře, nelze ale stále jednoznačně určit, co pádu letadla předcházelo a co bylo jeho příčinou.

„Tohle nám neumožňuje nic zjistit," zlobil se Sébastien Barthe, mluvčí francouzské vládní agentury Kancelář vyšetřování a analýzy bezpečnosti civilního letectví, která zkoumá letecké nehody a katastrofy. „Pokud tam byl kouř, tak to znamená, že tam potenciálně někde byl oheň. To nám ale neřekne, kde ten oheň byl, ani nám to nepomůže objasnit, zla šlo o zlý úmysl, nebo nějaké technické selhání," dodal.

Kdo je zodpověný?

Ačkoliv se bezpečnostní opatření po pádu ruského letadla minulý rok zpřísnily, kolem letu tak stále panuje obrovské množství nejasností. Kolegové a příbuzní pilota, kopilota a členů ochranky ale popírají, že by do záležitosti mohli být nějak zapojeni – šlo podle nich o bezproblémové profesionály.

Deník také poukazuje, že ačkoliv v sobotu teroristická skupina Islámský stát zveřejnila video, na kterém vystupuje její oficiální mluvčí, který zároveň vede vojenskou kampaň skupiny v zahraničí, o pádu letadla EgyptAir v tomto videu nepadlo ani slovo.

Témata:  Egypt letecké nehody zřícení letadla Egypt Air

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 17:49

Novinky o situaci Dády Patrasové. Svědci popsali návštěvu v léčebně

Jak slíbil, tak udělal. Felix Slováček v úterý navštívil svou manželku Dádu Patrasovou, která měsíc po smrti jejich milované dcery Aničky skončila v péči odborníků na psychiatrii. Dopředu se vědělo, že Slováček si ženu možná odveze domů. Jak to nakonec dopadlo? 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.