Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šanghaj vyhlásila populační limit. V roce 2035 mít maximálně 25 milionů obyvatel

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Daily Telegraph

Šanghaj - Na konci roku 2015 žilo v Šanghaji 24,15 milionu stálých obyvatel. Finanční centrum Číny chce do roku 2035 udržet počet obyvatel na 25 milionech. Oznámila to čínská státní rada, která plní funkci vlády, s tím, že schválila plán rozvoje Šanghaje s příslušným populačním limitem.

Cílem omezení je boj proti nemoci velkoměst, což jsou zahlcená doprava, znečištěné životní prostředí a nedostatečné veřejné služby včetně vzdělání a zdravotní péče. Řada čínských měst se potýká s růstem cen nemovitostí a s tím související obavou z realitní bubliny.

"Do roku 2035 bude kontrolovaná populace v Šanghaji činit asi 25 milionů a celkové území vyčleněné pro výstavbu nepřesáhne 3200 kilometrů čtverečních," uvedla státní rada v prohlášení.

Zatímco v roce 2000 žilo v Šanghaji 16 milionů lidí, nyní je to podle oficiálních údajů přes 24 milionů lidí. Deník South China Morning Post nicméně poznamenal, že skutečný počet obyvatel bude asi 30 milionů, neboť do města se přistěhovala řada lidí za prací, kteří se zde úředně nepřihlásili.

Témata:  Čína obyvatelstvo

Související

Aktuálně se děje

17. října 2025 17:43

Česko může přijít o desítky miliard korun. Očkování proti chřipce přitom stojí jen stovky

Každý podzim se v Česku zvyšuje počet lidí s respiračními onemocněními. Chřipka přitom každoročně vyřadí z práce více než sto tisíc lidí. Jen v roce 2024 bylo podle údajů České správy sociálního zabezpečení vystaveno přes 105 tisíc pracovních neschopenek kvůli chřipce, v průměru na téměř čtrnáct dní.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy