Soul - Severokorejský diktátor Kim Čong-un se ve svém novoročním projevu vyslovil pro zlepšení mezikorejských vztahů. Jihokorejští analytici ovšem varují před unáhleným optimismem. KLDR prý chce využít nadcházející zimní olympijské hry k tomu, aby zmírnila mezinárodní tlak, aniž by se přitom musela vzdát svého jaderného zbrojního arzenálu.
Kim Čong-un se ve svém novoročním projevu uvedl, že zvažuje vyslání severokorejské výpravy na únorovou olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu. Soul dnes na to reagoval nabídkou jednání na vysoké úrovni o možné účasti sportovců KLDR na olympiádě.
"U jednacího stolu ale Pchjongjang může požadovat po Soulu nepřijatelné ústupky, jako například ukončení společných americko-jihokorejských vojenských cvičení," míní jihokorejský analytik Ko Ju-Hwan.
"Kim Čong-unova strategie zůstává stejná. Vyvíjí jaderné zbraně, a přitom se snaží oslabit mezinárodní tlak a jihokorejsko-americkou vojenskou alianci a domoci se zrušení mezinárodních sankcí," uvedl analytik Sin Pom-čchol z Korejské národní diplomatické akademie v Soulu.
Podle amerického politologa Daniela Russela se Severní Korea snaží vrazit klín mezi Jižní Koreu a Spojené státy, které se v poslední době snaží vyvíjet maximální tlak na KLDR a vyzývají ostatní vlády, aby s Pchjongjangem přerušily veškeré styky.
"Hlavní součástí Kimova scénáře je zneužít a rozšířit rozdíly zájmů, především mezi Spojenými státy a Jižní Koreou," uvedl Russel. Severní Korea se dlouho drží strategie intenzivních provokací následovaných smířlivými prohlášeními, jejichž cílem je odhalit rozpory," dodal.
Bílý dům ještě na Kimův novoroční projev podrobně nereagoval. Člen branného výboru amerického Senátu Lindsey Graham nicméně naznačil, že USA by mohly olympiádu bojkotovat, pokud se jí KLDR zúčastní.
Témata: Severní Korea, Jižní Korea
Související
16. listopadu 2024 14:58
16. listopadu 2024 13:33
7. listopadu 2024 7:30
1. listopadu 2024 15:15
1. listopadu 2024 11:37
31. října 2024 9:35