Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bankéř Atilla byl uznán vinným v kauze obcházení sankcí vůči Íránu

soudy
soudy
Foto: Pixabay

New York/Ankara - Americký soud uznal ve středu tureckého bankéře Mehmeta Hakana Atillu (47) vinným z podílu na komplotu, jehož cílem bylo napomoci Íránu vyhnout se sankcím USA. Případ ještě více pošramotil už tak napjaté americko-turecké vztahy.

Někdejší bankéř turecké státní banky Halkbank Atilla byl podle agentury Reuters uznán vinným mimo jiné z bankovního podvodu a spiknutí s cílem porušit zákon o amerických sankcích.

"Cílem komplotu bylo napomoci Íránu vyhnout se prostřednictvím nelegálních finančních transakcí v hodnotě miliardy dolarů americkým sankcím," konstatoval soud v New Yorku.

Ankara dnes verdikt označila za nespravedlivý a nešťastný a za bezprecedentní zásah do vnitřních tureckých záležitostí.

Rozsudek nad Atillou bude vynesen 11. dubna. Proti Atillovi svědčil klíčový muž celého procesu, turecko-íránský obchodník Reza Zarrab. Vypověděl mimo jiné, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan věděl, že Turecko navzdory americkým sankcím obchoduje s Íránem, a z tehdejší pozice premiéra to schválil.

Zarrab byl v USA zatčen předloni a v případu figuroval jako jeden z obviněných. Loni v říjnu přistoupil na dohodu o spolupráci s americkou justicí, protože mu hrozil dlouholetý trest.

Témata:  USA Turecko Írán soudy

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.