Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zmrazení pomoci Palestincům? Americká diplomacie informaci popřela

Palestina
Palestina
Foto: Pixabay

Washington - Americká diplomacie dementovala zprávu agentury Axios, podle níž Spojené státy zmrazily finanční pomoc ve výši 125 milionů dolarů (2,65 miliardy korun) určených na pomoc palestinským uprchlíkům.

Peníze jsou určeny Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). Jde o třetinu ročního daru Spojených států této organizaci. Částka měla být převedena k 1. lednu, USA ale tento transfer zmrazily do doby, než dokončí své přezkoumání poskytované pomoci, uvedla v pátek agentura Axios s odvoláním na tři nejmenované západní diplomaty.

Nejmenovaný činitel ministerstva zahraničí citovaný agenturou Reuters k této věci řekl: "Zpráva (agentury Axios) je velmi zavádějící. To, že čekali (UNRWA) peníze prvního (ledna) a nedostali je k tomuto datu, ještě neznamená, že byly zmrazeny nebo převod zrušen. Probíhají debaty a my máme na konečné rozhodnutí čas do poloviny ledna."

Mluvčí UNRWA Chris Gunnes řekl, že "americká vláda žádným způsobem neinformovala jeho úřad o oficiálním rozhodnutí".

Spojené státy jsou největším dárcem UNRWA. Jenom v roce 2016 úřadu přislíbily téměř 370 milionů dolarů.

Témata:  USA Palestina OSN (Organizace spojených národů)

Související

Aktuálně se děje

7. března 2026 9:19

Armáda se zastala Vystrčila. Šéf Senátu čelil kritice kvůli letu do Itálie

Armáda se vložila do kauzy letu předsedy Senátu Miloše Vystrčila na zahájení paralympiády v Itálii. Letoun CASA podle vojáků nebyl vyčleněn k zajištění repatriačních letů pro české občany, kteří uvízli na Blízkém východě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy