Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec velkých sporů? Německo a Turecko se shodují v potřebě dialogu ke zlepšení vztahů

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Goslar - Mezi Berlínem a Ankarou dlouhodobě panuje napětí, to by se ale již brzo mohlo změnit. Ministři zahraničí Německa a Turecka se dnes shodli na potřebě dialogu a spolupráce v zájmu zlepšení vzájemných vztahů obou států.

"Problémy a rozpory" s Německem se musejí řešit touto cestou, řekl šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu po setkání se svým německým protějškem Sigmarem Gabrielem v německém Goslaru.

Çavuşoglu už v pátek naznačil, že chce budovat mosty s Německem, které je největším obchodním partnerem Turecka a významným spojencem v NATO. Vztahy obou států narušily zejména rozpory v otázce rozsáhlého zásahu Ankary proti údajným podporovatelům zmařeného protivládního puče v roce 2016 a zatčení německo-tureckého novináře Denize Yücela.

Ministr Gabriel dnes potvrdil, že se s Çavuşogluem dohodli dělat všechno, co je možné, pro zlepšení vztahů mezi Berlínem a Ankarou. Chtějí například oběma ministerstvům hospodářství doporučit, aby svolala po delší přestávce znovu společnou hospodářskou komisi.

Případ dopisovatele německého deníku Die Welt Yücela je jedním z mnoha, které zatěžují vztahy Berlína a Ankary. Mezi další patří turecké nařčení, že se němečtí politici chovají jako fašisté.

Témata:  Německo Turecko Sigmar Gabriel

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.