Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Donald Trump údajně prodlouží režim uvolnění protiíránských sankcí

Donald Trump
Donald Trump
Foto: kremlin.ru

Washington – Šéf Bílého domu Donald Trump tento týden nejspíš navzdory pochybnostem prodlouží režim zmírněných sankcí v rámci jaderné dohody s Íránem. Agentuře AP to dnes sdělily kongresové a vládní zdroje.

Smlouva uzavřená v roce 2015 omezuje protiíránské sankce výměnou za zpomalení tempa jaderného výzkumu. O dalším osudu sankcí musí šéf Bílého domu rozhodnout do pátku. Podle amerických zákonů smějí být sankce uvolněny maximálně na 120 dnů, takže vláda musí o jejich prodloužení každé čtyři měsíce znovu rozhodovat.

Podle AP se o vztazích s Íránem v Bílém domě vedly vzrušené debaty, prodloužit režim omezených sankcí doporučovali ministři zahraničí a obrany Rex Tillerson a James Mattis a i bezpečnostní poradce Herbert McMaster. Definitivní rozhodnutí ale dosud nepadlo, Trump prý své stanovisko může kdykoli změnit.

Poradci Trumpovi navrhli, aby mírnější sankce doprovodil souběžným zavedením jiného postihu íránských firem a osob, aby Teherán potrestal za testování balistických raket, údajnou podporu terorismu a porušování lidských práv. Takové řešení může vyjít vstříc prezidentově snaze zvyšovat na Írán tlak, ale vyhnout se frontálnímu útoku proti jaderné dohodě.

Ke konečnému rozhodnutí by měl prezident spolu s poradci dospět ve čtvrtek, výsledek pak oznámí nejspíš v pátek, napsala agentura Reuters.

Témata:  Írán Donald Trump USA

Související

Aktuálně se děje

24. června 2025 20:27

Samosběr jahod není jediný. Jaké ovoce ještě můžete sbírat?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy