Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Komunistický kandidát Grudinin prý "nevydělává špatně". Miliardový majetek ale popřel

Ruská měna, rubl
Ruská měna, rubl
Foto: Pixmac

Moskva - Prezidentský kandidát ruských komunistů Pavel Grudinin dnes popřel, že by vlastnil cenné papíry za 7,5 miliardy rublů (2,8 miliardy korun). Prý jde o chybnou interpretaci majetkového přiznání, i když připustil, že "nevydělává špatně".

57letý zemědělec je ředitelem Leninova sovchozu nedaleko Moskvy. Členem komunistické strany není, ale její politiku prý podporuje. Skutečná hodnota jeho majetku je podle jeho dnešního vyjádření 25 milionů rublů (přes devět milionů korun), za posledních šest let vydělal 157 milionů. "Jsou to poctivě vydělané peníze," řekl Grudinin. Příjmům prý odpovídají i výdaje na léčení příbuzných v zahraničí.

Podle majetkového přiznání, které se zákona předkládají všichni prezidentští kandidáti, Grudinin před registrací zrušil všechny své účty v rakouských bankách, kde měl uloženo 14,4 milionu rublů. Zbavil se prý i cenných papírů.

V majetkovém přiznání uvedl celkovou hodnotu všech svých cenných papírů, kterou novináři mylně pokládali za cenu jen jednoho, a sumu pak vynásobili počtem všech cenných listin dohromady.

Prezidentské volby se v Rusku konají 18. března. Prakticky jistým vítězem je dosavadní prezident Vladimir Putin, o druhé místo by podle průzkumů měl Grudinin soupeřit s předsedou nacionalistů Vladimirem Žirinovským.

Témata:  Rusko

Související

Aktuálně se děje

8. dubna 2026 11:32

Sváteční zákaz pro obchody by mohl skončit. Navrhovatelé mluví o chaosu

Je to už deset let, co se obchody začaly během některých státních svátků ze zákona uzavírat. Od prvního momentu se našli kritici takové regulace. Dnes je najdeme i mezi poslanci. Jedna ze sněmovních stran chce navrhnout, aby otevírací doba byla opět zcela v gesci samotných podnikatelů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Proč Trump zase ucuknul? Jedno možné vysvětlení existuje

Americký prezident Donald Trump hlásá úplné vítězství v již déle než měsíc trvající válce s Íránem. Ten však zatím pouze svolil usednout k jednacímu stolu. Začíná křehké dvoutýdenní příměří. Trump si tak oddechl, kupuje si čas, nemusí vyhladit íránskou civilizaci, jak včera zahrozil, ropa citelně spadla, akcie dnes zřejmě znatelně porostou. Írán přitom nadále trvá na tom, že bude v Hormuzském průlivu vybírat mýto.