Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež František odsloužil mši na jihu Chile, vyzval k jednotě a zmínil oběti diktatury

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Santiago de Chile - Papež František dnes navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Při mši, kterou tam odsloužil na vojenském letišti Maquehue u města Temuco, vyzval všechny obyvatele regionu k jednotě. Papež podle programu ve městě poobědvá s několika Araukánci a poté se vrátí do Santiaga de Chile. V chilské metropoli se večer setká s mládeží a promluví na tamní katolické univerzitě.

Informoval o tom server chilského deníku El Mercurio. Papež například vzpomněl na oběti Pinochetovy diktatury, z nichž některé zemřely právě na místě, kde se mše konala a kde byly v 70. letech 20. století po převratu Augusta Pinocheta drženi a mučeni političtí vězni.

Papež mši pozdravem „mari mari“, který v jazyce Araukánců znamená dobrý den. Posléze přivítal i další domorodé národy žijící v regionu. „Tato mše je věnována všem, kteří trpěli a umírali," pokračoval František. Dodal, že se koná na místě, kde docházelo k vážným porušováním lidských práv.

Zdůraznil také potřebu jednoty. „Vzájemné uznávání kultur nelze stavět na násilí a destrukci," uvedl papež, jehož návštěvě v regionu předcházelo ničení několika kostelů. Radikálové v regionu zapálili v noci na dnešek několik katolických kaplí a tři helikoptéry lesnického podniku. Při nepokojích byl zraněn i jeden policista, který musel být převezen do nemocnice. Život mu zachránila neprůstřelná vesta.

Město Temuco, kde na bezpečnost dnes dohlíželo na 4000 policistů, leží v Araukánii. Ta je domovem domorodých obyvatel Araukánců (Mapučů), jejichž skupiny vedou boj proti vládě o půdu, která patřila jejich dávným předkům. Araukánci její značnou část ubránili i v 16. století proti španělským dobyvatelům i po vyhlášení nezávislosti Chile v roce 1818. Až koncem 19. století jim vláda půdu s pomocí armády zabrala.

„Chceme omluvu za genocidu a konfiskaci území a odškodnění," uvedl lídr mapučů Aucán Huilcamán. Ten stojí v čele organizace Rada všech území, která bojuje za vytvoření Mapučského státu na jihu Chile a Argentiny. V Chile je asi 1,5 milionu Araukánců a dalších asi 200.000 jich žije v sousední Argentině. "Velká výhoda je, že papež je náš soused, který dobře ví, o co jde," připomněl Huilcamán, že papež František je Argentinec.

Témata:  Papež František Chile

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.